Erişilebilirlik

ABD Şam Büyükelçiliği'ni Kapattı


Humus'ta çatışmalar sırasında bir kliniğe getirilen yaralılar

Suriye ordusu Humus’u bombalarken Amerika güvenlik koşullarının kötüleştiği gerekçesiyle Şam Büyükelçiliğini kapattı ve tüm personelini tahliye etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye’de bulunan Amerikan vatandaşlarına hemen ülkeyi terketmeleri çağrısında da bulundu.

Suriye Ulusal Muhalefet Konseyi, silahlı ayaklanmanın merkezi haline gelen Humus’ta ordu birliklerinin yeniden başlattığı bombardımanda bugün de 50 kişiyi öldürdüğünü önesürdü.

Humus’ta Cuma günü de Suriye tank ve topçu birliklerinin saldırısında 200’ü aşkın kişinin öldüğü bildirilmişti.

Bu arada Başkan Barack Obama bir Amerikan televizyon kanalına yaptığı açıklamada Suriye krizini dış askeri müdahele olmadan çözmeye çalışacaklarını ve bunun mümkün olduğunu belirtti.

Rusya ve Çin’in Güvenlik Konseyine sunulan Suriye karar tasarısını veto etmesi tüm dünyada büyük tepki yarattı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton demokratik Suriye’nin dostlarını Beşar Esad rejimini sona erdirmek için birlikte çalışmaya çağırdı.

Clinton, Sofya’da yaptığı açıklamada vetoyu “gülünç” olarak tanımlayarak bölgesel ve ulusal yaptırımların arttırılmasını; Esad rejiminin savaş makinesini ayakta tutan mali kaynakların kurutulması ve silah sevkinin durdurulması gerektiğini belirtti.

15 üyeli konseyde 13 ülke tasarı lehine oy kullanırken veto hakkına sahip iki daimi üye Rusya ve Çin aleyhte oy verdi.

Tasarıda, Şam hükümeti kınanıyor, Devlet Başkanı Beşar Esat’tan görevi yardımcısına devretmesi ve şiddet olaylarına son verilmesi isteniyordu.


XS
SM
MD
LG