Erişilebilirlik

ABD-Almanya Casusluk Anlaşması Suya Düştü


Alman parlamentosu önünde ABD'nin casusluk faaaliyetlerini protesto eden göstericiler
BERLİN- Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nin başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerden istihbarat bilgilerini toplayarak işlediğinin ortaya çıkması geçen yıla damgasını vuran olayların başında geliyor.

NSA skandalı ve kişisel verilerin toplanması, bundan en çok etkilenen ülke konumundaki Almanya’da iç siyasetin en tartışmalı konularından biri. ABD ile Almanya arasında casusluk faaliyetlerini sonlandırmayı amaçlayan ‘No-Spy’ antlaşmasının yapılmayacağının anlaşılması ise Berlin’de tam anlamıyla yeni bir hayal kırıklığına yol açtı.

Geçen yıl Ağustos ayında CIA’in eski sistem analisti Edward Snowden’ın ifşa ettiği belgelerde yeralan Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesinin Almanya’dan ayda 500 milyon dolayında telefon ve internet verisi sağladığı iddiası ve artan tepkiler sonrasında Almanya, ABD ile istihbarat çalışmalarını düzenleyen bir anlaşma yapma teklifini sundu.

Almanya’daki federal seçimler öncesindeki günlerde dönemin Başbakanlık Özel Dairesi’nden sorumlu Devlet Bakanı Ronald Pofalla, Almanya Dış İstihbarat Servisi BDN ile NSA temsilcileri arasında görüşmelerin yapıldığını ve Amerikan tarafının istihbarat çalışmalarını yürütürken Alman yasalarına uyacağı yönünde bir antlaşma yapmaya hazır olduğunu açıklamış, ayrıca söz konusu anlaşmanın gelecekte Batı devletleri istihbarat birimlerinin çalışmalarına standart getirmek bakımından ‘büyük bir şans' olduğunu da sözlerine eklemişti.

Ancak şimdi Alman diplomatlar Amerikan yetkililerin böyle bir antlaşma yapılacağı yönünde hiçbir somut girişimleri olmadığını, tersine iki ülke arasındaki casusluk çalışmalarıyla ilgili görüşmelerin daha ciddi bir şekilde başlamadan sona erdiğini açıkladılar.

Alman gazetelerinde yer alan bilgilere göre, Başkan Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice, Washington’un Almanya ile böyle bir anlaşma imzalayarak örnek yaratmak istemediğini ve bu yüzden casusluk faaliyetlerini sonlandıracak ‘No-Spy’ antlaşmasının imzalanmasının imkansız olduğunu seçimlerin hemen ardından Alman yetkililere bildirdi.

Alman istihbarat örgütlerinden yetkililer Amerikan meslektaşlarının bu bağlamdaki tavırlarını ‘büyük bir hayal kırıklığı’ olarak tanımlarken, Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun ne zamandan beri dinlendiği yolundaki sorunun bile yanıtlamamasını buna örnek olarak gösteriyorlar.

Konunun ayrıntılarını gündeme taşıyan 'Süddeutsche Zeitung' gazetesine göre, geçen aylarda Amerikan yetkililerle görüşmeleri sürdüren Alman dış istihbarat kuruluşu BND’den üst düzey bir yetkili anlaşmanın gerçekleşmemesini ‘Amerikalılar bizi kandırdı’ şeklinde yorumladı.

Alman hükümet sözcüsü konuya ilişkin soruları yanıtsız bırakırken, anlaşmaya yönelik müzakerelerin yeniden başlama ihtimali çok az olarak tanımlanıyor. Berlin’deki yorumcular konunun Başbakan Angela Merkel’in Haziran ayında gerçekleşmesi beklenen Washington ziyaretinde yeniden gündeme gelebileceğinden yola çıkıyorlar.

Başkan Barack Obama geçen hafta Merkel’i telefonla arayarak ABD’ye davet etmişti.
Obama’nın Noel tatili esnasında kayak yaparken kaza geçiren Merkel’e geçmiş olsun dileklerini ilettiği ve yeni kurulan hükümet nedeniyle tebrik ettiği de açıklandı. Merkel son olarak 2011’de Washington’u ziyaret etmiş, Obama ise geçen yıl Haziran ayında Berlin’e gelmişti. İkili ilişkiler NSA’nin Merkel’in cep telefonunu da bir süre dinlendiğinin ortaya çıkması sonrasında oldukça gerilmişti.
XS
SM
MD
LG