Erişilebilirlik

ABD-Afgan Güvenlik Anlaşmasında Söz Meclis'te


Kabil'de aşiret ve yerel topluluk liderlerinin biraraya geldiği Büyük Meclis toplantısı

Afganistan’daki Amerikan askeri varlığının geleceğinin ele alındığı Loya Jirga adlı aşiret liderlerini biraraya getiren Büyük Meclis toplantısının üç gün sürmesi bekleniyor

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai, Loya Jirga olarak bilinen Büyük Meclisi, NATO güçlerinin gelecek yıl ülkeden çekilmesinin ardından 10 ile 15 bin arası Amerikan askerinin ülkede kalmasını öngören anlaşmayı onaylamaya çağırdı.

Afgan hükümeti tarafından İnternet’te yayımlanan taslak metinde uzlaşmazlık noktalarından birini oluşturan “Amerikan askerlerinin sadece istisnai durumlarda ülkedeki evlere girebileceğine” ilişkin madde de yer aldı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıdan birkaç saat önce iki ülkenin güvenlik anlaşmasının metni üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Aşiret ve yerel topluluk liderlerinden oluşan Büyük Meclis'in Washington ve Kabil arasındaki güvenlik ilişkilerinin şeklini çizecek anlaşmayı üç gün müzakere etmesi bekleniyor. Anlaşma Afgan parlamentosuna sunulmadan önce Büyük Meclis'ten bir uzlaşma çıkması gerekiyor.

Loya Jirga taslak metnin herhangi bir maddesini değiştirme ya da reddetme yetkisine sahip. Ancak anlaşma metni, tamamı reddedilirse Afganistan parlamentosunda oya sunulamıyor.
XS
SM
MD
LG