Erişilebilirlik

ABD Afganistan'ı 2014'ten Sonra da Terketmeyecek


Uzmanlara göre, stratejik ortaklık belgesi, 1990’lı yıllarda Sovyet işgalinin ardından yapıldığı gibi Amerika’nın bölgeyi terk etmeyeceği konusunda Pakistan ve Taleban’a güçlü bir mesaj veriyor

Amerika’yla Afganistan arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasına göre Amerika 2014’ten sonraki 10 yıl boyunca Afganistan’a mali yardım yapmayı taahhüt ediyor.

Amerikan ve Afgan askerleri aynı cephede mücadele etti.

Afgan ordusunu ve polisini güçlendirmeye çalıştı.

Ekonominin geliştirilmesi için milyarca dolar yatırım yaptı.

Yeni Stratejik Ortaklık anlaşması 2014’ten sonra Amerika’nın Afganistan’a desteğini sürdüreceğini gösteriyor.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da hedefi bu:
“NATO ve ortakları 2014 yılından sonra da Afganistan’ı terk etmeyecek. Bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımları kaybetmemek için desteğimizi sürdürmeliyiz.”

Batılı devletler, 2014 yılından sonra Afgan güvenlik güçlerine destek vermek için ne kadar kaynak ayrılması gerektiğini değerlendiriyor.

Uzmanlara göre, ayrılacak kaynak ne olursa olsun şu anda harcanan 100 milyar dolardan daha az olacak.

Lisa Curtis Heritage Vakfı uzmanı:

“Amerika’nın 11 Eylül’de olduğu gibi bir saldırıya maruz kalmaması için 2-3 milyar dolar kaynak sağlayarak Afgan güvenlik güçlerine destek vermemiz büyük bir masraf olarak görülmemeli.”

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Kabil hükümetini eleştiren California Milletvekili Dana Rohrabacher’ın ülkeye girişini yasakladı. Rohrabacher, stratejik anlaşmanın “ulus inşası” projesinin başarısız olduğunu kanıtladığını savunuyor:

“Bu kadar kötü durumda olmamızın nedeni askerlerimizi oraya göndererek yerel halkı Kabil hükümetini meşru yönetim olarak kabul etmeye zorlamamızdır, çünkü Kabil hükümeti yolsuzluğa karışmış Karzai tarafından yönetiliyor.”

Askeri yetkililer, güvenlik güçlerinin eğitimi için 2014 yılından sonra da Afganistan’da kalmak gerektiğini söylüyor. Tümgeneral John Tooland da bu görüşte:

“Güvenliğin sağlanabilmesi ve halk arasında güven oluşturulması açısından özellikle polis kuvvetlerinin eğitimi için ne kadar süre gerekiyorsa askerlerin orada kalması gerekir.”

Yetkililer daha önce de Amerikan askerlerinin gece baskınlarının düzenlenmesi ve hapishanelerin Afgan görevlilere devredilmesi konusunda da anlaşma imzaladı.

Uzmanlara göre, stratejik ortaklık belgesi, 1990’lı yıllarda Sovyet işgalinin ardından yapıldığı gibi Amerika’nın bölgeyi terk etmeyeceği konusunda Pakistan ve Taleban’a güçlü bir mesaj veriyor.

Lisa Curtis bu görüşe katılıyor:

“Bence bu anlaşma Amerika’nın Taleban’la barış anlaşması imzalama zorunluluğu” hissetmediğini gösteriyor. Elbette, Taleban’ın da dahil olduğu bir uzlaşma istenen bir şey, ama önümüzdeki 2 yıl içinde anlaşmanın şart olduğunu söylemek doğru olmaz.”

2014 yılından sonra Afganistan’da konuşlanacak askeri güç, eğitim verebilir; hava desteği sağlayabilir ve istihbarat paylaşımını devam ettirebilir.

XS
SM
MD
LG