Erişilebilirlik

'ABD Afgan Savaşını Kazanıyor'


'ABD Afgan Savaşını Kazanıyor'

Amerika Savunma Bakanı Leon Panetta, Amerika öncülüğündeki kuvvetlerin Afganistan’daki savaşı kazanmakta olduğunu söyledi.

Paktia ilinde üslenen Amerikan askerlerine hitaben konuşan Panetta kendilerini “çok çetin ” olarak nitelediği savaşta önemli güçlüklerin beklediğini belirti ancak Taleban ve el-Kaide’ye barınma olanağı vermeyecek güvenli, kendini yönetebilen bir ülke kurulacağı sözü verdi.

Afganistan’a iki günlük bir ziyaret yapan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, 2001 yılının Taleban ile savaşta “dönüm noktası” olacağını vurguladı.

Panetta Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştükten sonra düzenlediği ortak basın toplantısında görevin henüz tamamlanmadığını ama sürecin işlediğini söyledi. Karzai de genel olarak istikrar sağlandığını , bundan sonra yapılacak işin Afgan halkının güvenliğini sağlamak olacağını belirtti.

Amerika bu yıl Afganistan’dan 10 bin ve gelecek Ekim’e kadar da 23 bin askerini çekecek.

Ancak çekilme süreci ABD-Pakistan ilişkilerinin bozulmasıyla güçleşmiş bulunuyor.

Panetta, Amerika’nın Afganistan’da savaşı Pakistan ile ilişkilerini düzeltmeden kazanamayacağını da söyledi.

Pakistan geçen ay NATO hava saldırısında 24 askerinin ölmesi üzerine Afganistan’a giden NATO ikmal kamyonlarının sınırlarından geçişini durdurmuş bulunuyor.

Pakistan ayrıca Amerikan pilotsuz keşif uçaklarının kullandığı bir askeri üssü de ABD ordusuna kapattı.

Savunma Bakanı Panetta, Afganistan’daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı John Allen’in Pakistanlı komutanlarla sınır ötesi güvenlik işbirliğini yeniden kurmaya çalıştığını da açıkladı.

XS
SM
MD
LG