Erişilebilirlik

ABD 15 Kübalı Diplomatı Sınırdışı Ediyor


Havana Büyükelçiliği’ndeki personelinin yüzde 60’ını geçen hafta geri çağıran ABD, şimdi de Kübalı diplomatları sınırdışı ediyor. Trump yönetimi, Washington'daki Küba Büyükelçiliği'nden 15 diplomatın gönderilmesi emri verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Küba’nın Amerikalı diplomatları korumak için gerekli adımları atmakta başarısız olması üzerine, bu kararın alındığını açıkladı. Küba’daki Amerikalı diplomatlar ve aileleri bir süredir açıklanamayan sağlık sorunları yaşıyor.

Reuters’a konuşan bir ABD Dışişleri yetkilisine göre, Washington’un 15 diplomatı sınırdışı etme kararı Küba Büyükelçisi Jose Ramon’a bildirildi. Diplomatların ABD’yi terk etmesi için bir hafta süre tanındı.

Dışişleri yetkilisi, sınırdışı edilecek diplomat sayısının, sağlık sorunlarıyla ilgili soruşturma sürerken, iki tarafın da eşit düzeyde temsil edilecek şekilde ayarlandığını söyledi.

Amerika geçen hafta da, Havana Büyükelçiliği’ndeki personelinin yüzde 60’ını geri çağırmış, Amerikalı turistleri de diplomatların yaşadıkları benzer sağlık sorunlarına karşı uyarmıştı.

Küba’da işitme kaybı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi kaynağı bilinmeyen sağlık sorunları yaşayan Amerikalı diplomat ve aile üyesi sayısı 22’ye çıkmış durumda.

Amerika sorumluluğu tamamen Küba hükümetine atmasa da bu adımlarla, yönetimin konuya yaklaşım biçiminden memnuniyetsizlik duyduğu mesajını veriyor. Başkan Donald Trump, Obama yönetiminin Küba’yla ilişkilerin yeniden normalleştirilmesi politikasından memnun değildi.

XS
SM
MD
LG