Erişilebilirlik

Pakistan'da ABD Füze Saldırısı


Pakistan'ın aşiret bölgelerinden Kuzey Veziristan'da uzaktan kumandalı Amerikan uçağıyla düzenlenen füze saldırısında 4 militan öldürüldü. Saldırıda Miranşah kentinde militanların kullandığı bir kız okulunun hedef alındığı, ölenlerin Arap oldukları bildiriliyor.

El-Kaide ve Taleban militanlarını hedef alan füze saldırıları Amerika ile Pakistan arasında ilişkilerin düzelmesini önleyen başlıca engel olarak görülüyor.Pakistan parlamentosu geçenlerde füze saldırılarının dururulmasını istemişti. Pazar günkü saldırı, Amerika'nın Pakistan topraklarında bir ay aradan sonra düzenlediği ilk saldırı oluyor.

Amerika’yla Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin düzeltilmesini amaçlayan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi. New York Times gazetesi, Amerika’nın Afganistan - Pakistan Özel Temsilcisi, eski Ankara Büyükelçisi Marc Grossman’ın iki gün süren görüşmelerin ardından İslamabad’dan ayrıldığını yazdı.

İki ülke arasındaki ilişkiler Kasım ayında Amerika’nın Afganistan – Pakistan sınırında düzenlediği hava saldırısında 24 Pakistan askerinin öldürülmesi nedeniyle kilitlenmiş durumda. İslamabad hükümeti Washington’un şartsız olarak özür dilemesini istiyor. Amerikan yönetimi özür dilemediği için Pakistan hükümeti NATO’nun Afganistan’a ikmal yollarını kapattı. Taraflar 24 askerin ölümüyle sonuçlanan olayların nasıl geliştiği konusunda anlaşamıyor.
Öteyandan Pakistan'ın Quetta kentinde dört ay önce kaçırılan bir İngiliz doktorun başı kesilmiş cesedi bulundu. 60 yaşındaki Halil Rascit Dale bir yıldır Kızıl Haç 'ın bir sağlıkprogramını yürütüyordu.

Cinayeti üstlenen Pakistan Talebanı, doktorun istedikleri fidye ödenmediği için öldürüldüğünü bildirdi.

XS
SM
MD
LG