Erişilebilirlik

Abbas: 'BM'ye Tam Üyelik İçin Başvuruya Hazırız'


Abbas: 'BM'ye Tam Üyelik İçin Başvuruya Hazırız'

CN-ISRAEL PALESTINIANS 3RD UPD 9/22/2011

Filistin lideri Mahmut Abbas, bugün tam üyelik için resmen Birleşmiş Milletler’e başvurmaya hazır olduğunu, başvuruyu planlandığı gibi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteti Ban Ki Moon’a sunacağını söyledi.

İsrail ise Abbas’ın bu tartışmalı adımı öncesinde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Amerika ve Avrupa ülkelerinin New York’ta bir diplomatik krizi engellemek için gösterdikleri çabalar yetersiz kaldı.

Amerika ve İsrail, Güvenlik Konseyi üyelerinin Filistin’in başvurusunu ya veto etmesini ya da oylamaya katılmamasını istedi. Başkan Obama Filistinlilerin başvurusunun Güvenlik Konseyi’ne gelmesi halinde Amerika’nın veto hakkını kullanacağını bildiriyor.

Güvenlik Konseyi’nin Filistin’in başvurusunu değerlendirmesinin haftalar alacağı belirtiliyor. Bu durumun da Filistinlilerin “oy hakkı bulunmayan gözlemci ülke” statüsü başvurusundan önce diplomatik girişimler için zaman kazandıracağı düşünülüyor.

Mahmut Abbas’ın danışmanlarından Yasir Abid Rabbo, Abbas’ın, Birleşmiş Milletler üyeliği başvurusunun İsrail’le olan barış görüşmelerini engellemeyeceğini söylediğini bildirdi.

Öte yandan İsrail Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, ordu, sınır güvenlik birimleri ve polisin işbirliği yaparak güvenlik önlemlerini arttırdığını, güvenlik güçlerinin hassas noktalara konuşlandırılacağını söyledi.

DM

XS
SM
MD
LG