Erişilebilirlik

AB Zirvesi Başlıyor


Brüksel’de yapılan ve iki gün sürecek Avrupa Birliği zirvesinin öncelikli konuları arasında İngiltere’nin AB’den çıkış süreci ve Katalonya’nın bağımsızlık talebiyle İspanya’da yaşanan kriz geliyor. Zirvede sığınmacı sorunu, dış ilişkiler ve güvenlik konularının da ele alınması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere ve AB arasında çıkmaza giren Brexit görüşmelerinde hızlı ilerleme sağlanmasını istiyor.

İngiltere’nin 2019’da birlikten ayrılmasıyla İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının ve AB içinde yaşayan İngiltere vatandaşlarının durumunun ne olacağı hala tartışılıyor.

Macron’dan İspanya’ya destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu hafta yapılacak AB zirvesinde Katalonya’nın bağımsızlık talebi karşısında İspanya’ya destek verilmesini istedi.

Brüksel’de zirve öncesi açıklamalarda bulunan Macron, üye ülkeler olarak karşılaşılabilecek kriz karşısında İspanya ‘için birlik’ mesajı verileceğini söyledi.

Macron, zirve toplantıları dışında İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile bir araya gelecek. Fransa Cumhurbaşkanı, İspanyol lidere Katalonya konusunda açıkça destek veren az sayıdaki Avrupalı liderden biri.

Zirvede Türkiye’ye Suriye’den gelen sığınmacılara yardım olarak 2018’de verilmesi vaat edilen 3 milyar Euroluk desteğin de durumu tartışılacak.

XS
SM
MD
LG