Erişilebilirlik

AB Yunanistan'da Hükümetin Kurulmasını Bekliyor


AB Yunanistan'da Hükümetin Kurulmasını Bekliyor

Avrupa Birliği ülkelerinin maliye bakanları Yunanistan’a yapılacak yardımın yeni dilimini serbest bırakmak için geçici hükümetin kurulmasını bekliyor.

Brüksel’de toplanan maliye bakanları Yunanistan’a yapılması planlanan 11 milyar dolarlık yardımı görüştü. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile muhalefet lideri Antonis Samaras’ın anlaşmaya varmasını beklemeye karar veren maliye bakanları Yunanistan’a oluşturulacak geçici hükümetin yapısını görmek istiyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Yunanistan’ın yeni hükümet kurma kararı almasının memnunlukla karşılandığı, mali reformların bir an önce yapılması gerektiği bildirildi.

Avrupalı maliye bakanları gelecekte baş gösterecek ekonomik krizlerden korunmak için oluşturulması planlanan 1 trilyon 400 milyar dolarlık yardım fonunun ayrıntılarını da tartışıyor.

London School of Economics’ten iktisatçı Marco Simoni’ye göre, İtalya’nın hükümet borçları derin kaygı yaratmış durumda. Amerika’nın Sesi’ne konuşan uzman, Avrupa Birliği’nin İtalya’yı kurtarmaya gücü yetmeyeceğini belirtti ve İtalyan hükümetinin iflas etmesi durumunda tüm dünya ekonomisinin çökeceği öngörüsünde bulundu.

Yunanistan’ın ise yardım paketinin yeni dilimini alabilmesi için vergileri arttırması, kamu harcalamarında ve emeklilik maaşlarında büyük oranda kesintiye gitmesi gerekiyor. Oluşturulacak koalisyon hükümeti 19 Şubat’ta yapılması planlanan seçimlere kadar işbaşında kalacak.

Yunan hükümetinden bir sözcü başbakanın ülkesini iflastan kurtarmak için iktidarı bırakma kararı almasının tarihi bir karar olduğunu söyledi. Ancak Yunan halkı yeterince fedakarlık yaptığı, tüm siyasetçilerin “aynı” olduğu ve yeni seçimlerin anlamsız olacağı görüşünde.

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ülkesinin iflastan kaçınmak için Aralık ayına kadar 11 milyar dolarlık yardıma muhtaç olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG