Erişilebilirlik

Avrupa Birliği Yakın Takipte


Avrupa Birliği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Ocak'ta yapacağı ziyareti beklerken son gelişmeleri yakından izlemeyi sürdürüyor.

AB Komisyonu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’yla ilgili yasa tasarısı başta olmak üzere Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Konunun, Başbakan Erdoğan’ın 21 Ocak’ta Brüksel’de yapacağı temaslarda gündeme gelmesine kesin gözüyle bakılıyor

Türkiye’de 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonuyla başlayan ve özellikle yargı alanında yaşananlarla farklı bir boyut kazanan gelişmeler Avrupa Birliği Komisyonu’nun yakın takibinde.

Operasyonun yapıldığı tarihten bu yana özellikle çok sayıda polis yetkilisinin görevden alınmasından ya da görev yerlerinin değiştirilmesinden duyduğu endişeyi dile getiren Avrupa Birliği, yargı alanında atılacağı öngörülen adımlar konusunda da pek rahat değil.

Türkiye’de büyük tartışma yaratan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı Avrupa Birliği Komisyonu tarafından da analiz ediliyor. Tasarıyla ilgili analizin odağında ise yapılması öngörülen değişikliklerin Avrupa Birliği müktesebatıyla uyumlu olup olmayacağı konusu yer alıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türk yetkililerden, tasarı yasalaşmadan önce Birlik mevzuatına uygun olmasını sağlamak amacıyla danışmalarda bulunulmasını talep etti.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun günlük olağan basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Füle’nin sözcüsü Peter Stano, “Türkiye’nin Avrupa Birliği adayı olması nedeniyle ülkedeki gelişmeleri çok yakından izliyoruz. Gelişmelerin katılım süreci ve kriterlerine uygun olup olmadığına bakıyoruz. HSYK’yla ilgili taslağı da Türkiye’de yargının bağımsız ve etkili kalmasını sağlama perspektifiyle inceliyoruz” dedi.

Stano, siyasi kriterlere bağlı kalmanın Türkiye’nin katılım sürecindeki taahhütleri arasında yer aldığını hatırlattı

Avrupa Birliği’nin son dönemde Türkiye konusunda yaptığı açıklamalarda sürekli olarak siyasi kriterlere bağlılık hatırlatması yapması dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Komisyon tarafından yapılan bir açıklamada da, “Bir aday ülke olarak, aralarında hukukun üstünlüğünün uygulanmasının da bulunduğu katılım kriterlerine bağlı olan Türkiye’ye, suç ithamlarının ayrımcılık yapmaksızın ya da ayrıcalık tanınmaksızın şeffaf ve tarafsız şekilde ele alınmasını sağlayacak gerekli tüm önlemleri almasını ısrarla tavsiye ediyoruz” denilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, beş yıl aradan sonra, 21 Ocak’ta Brüksel’e yapacağı ziyarette Avrupa Birliği’nin tepe isimleriyle gerçekleştireceği temaslarda son gelişmelerin önemli gündem maddeleri arasında yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.
XS
SM
MD
LG