Erişilebilirlik

'AB Vizesi İçin Devlet Daha Etkin Olmalı'


Son yıllarda Türkiye’nin bazı Ortadoğu ve Afrika ülkeleriyle vize uygulamalarını karşılıklı kaldırmasının turistik ve ticari açıdan canlanmayı beraberinde getirdiği biliniyor. Ancak ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan vize, yurt dışına çıkmak isteyen Türk vatandaşlarını zorlamaya devam ediyor.

Türkiye’de lise öğrencisi olan Leyla Ecem Demirkan’ın, Almanya’ya yaptığı vize başvurusunun reddedilmesi üzerine Almanya aleyhine açtığı dava kapsamında Avrupa Adalet Divanı tarafından geçen 11 Nisan tarihinde yayımlanan savcılık görüşü, bu uygulamaların yakın bir tarihte kaldırılmasının pek yakın bir ihtimal olmadığını ortaya koydu.

Savcılık ‘Türk vatandaşlarının, hizmet alımı sebebiyle AB ülkelerine vizesiz giriş hakkı bulunmamaktadır’ derken, Türkiye ile AB arasında imzalanan Ankara Anlaşması Ek Protokolü'n de, hizmet alımı amacıyla AB ülkelerine girmek isteyen Türk vatandaşları için vize gerekliliğini ortadan kaldırmadığı öne sürdü.

Demirkan Almanya’da yaşayan annesinin yanına gidemediği için davacı olmuştu. Uzmanlar tarafından turistik amaçlı seyahatlerde vizenin hukuka aykırı olduğunu ispatlama açısından ‘ya hep ya hiç’ meselesi olarak tanımlanan davada, savcının aldığı tavır büyük hayal kırıklığı yarattı.

Hukukçular, nihai kararın yaz tatilinden hemen önce verileceğinden ve büyük bir olasılıkla Avrupa Adalet Divanı’nın, savcının görüşüne katılacağından yola çıkıyor.

Vize konusunda en iyi uzmanlardan biri olan Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Harun Gümrükçü ise bu konudaki mücadelenin devam etmesine alternatif olmadığını, kararın Demirkan lehine sonuçlanması halinde AB üyelerinin bütün Türk vatandaşlarına vizeleri kaldırmak zorunda kalacağını, devletin de bu konuda daha etkin olması gerektiğini belirtiyor,

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00
Linki indirmek için

Bu arada internet ortamında Avrupa’nın en büyük uçak bileti karşılaştırma motoru tarafından Türk turistlerin vize sorunu ve seyahat alışkanlıklarını konu alan bir araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 92’si AB ve ABD’nin uyguladığı vizeyi seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı bir olay olarak yorumluyor. Vize isteyen ülkelere bu yüzden turistik seyahat istemediklerini belirtenlerin oranı yüzde 71. Bu arada ‘vize olmasaydı nereye giderdiniz?’ sorusunu katılımcıların yüzde 53’ünün ‘ABD ve İngiltere’ olarak yanıtlaması Türk turistlerin İngilizce konuşulan ülkeleri tercih etmesi olarak yorumlanıyor.
XS
SM
MD
LG