Erişilebilirlik

AB ve İngiltere Anlaştı: Brexit 31 Ekim'e Kadar Ertelendi


İngiltere Başbakanı Theresa May

İngiltere Başbakanı Theresa May ve Avrupa Birliği liderleri, İngiltere'nin birlikten ayrılma sürecinin 31 Ekim'e kadar ertelenmesini kabul etti

"AB'den olabilecek en erken tarihte ama anlaşmalı olarak çıkmak istediklerini" söyleyen Theresa May, birlik liderleriyle Brüksel'de yaptığı görüşmenin sona erdiği sabaha karşı bir basın toplantısı düzenledi. May, İngiliz Parlamentosu'nun daha erken bir tarihte AB'den ayrılma stratejisi geliştirmesi durumunda birliğin 31 Ekim'e kadar tanınan ertelemeyi iptal edeceğini açıkladı.

İngiltere başbakanı, Brüksel'e gittiğinde daha erkene, 30 Haziran tarihine kadar uzatma istemişti. Theresa May, İngiltere 22 Mayıs'ta Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak zorunda kalmadan Parlamento'nun bir çıkış stratejisi belirlemesini tercih ediyor. İngiltere'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılıp milletvekili göndermesi durumunda, bunun Brexit'in Londra tarafından reddedildiği algısı yaratmasından kaygı duyuluyor.

Theresa May, İngiltere'nin zorlu seçimlerle karşı karşıya olduğunu, ama ayrılma takviminin kesin olduğunu dile getirdi. Erteleme talep ettiği taraflarda hayal kırıklığı yaşandığına dikkati çeken May, "İngiltere şimdiye kadar Avrupa Birliği'nden ayrılmış olmalıydı, ancak Parlamento'yu anlaşmalı ayrılığa ikna edemediğim için gerçekten üzgünüm" diye konuştu. Brexit sürecinin anlaşmasız olması durumunda, bunun iki taraf için de gerek ekonomik açıdan, gerekse sınır geçişlerinde büyük sıkıntılara yol açabileceği kaydediliyor.

Avrupa Birliği şu ana kadar İngiltere'ye üçüncü kez tarih veriyor. İngiliz Parlamentosu şu ana kadar Başbakan May'in Brexit planını reddetti. Parlamento ayrıca kendi içinde de ayrılma planı konusunda uzlaşamadı.

İngiltere'ye tanınan 31 Ekim tarihi, AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk'un da önerdiği "esnek uzatma - flextension" önerisine oldukça yakın. Tusk bir yıllık uzatma önermişti. Bununla birlikte Tusk, İngiliz Parlamentosu'nun ayrılma anlaşmasını onaylaması durumunda bu süreyi beklemeden İngiltere'nin ayrılmasına olanak verecek esnekliğin sağlanmasını savunuyordu.

XS
SM
MD
LG