Erişilebilirlik

AB ve Dinlerin Yedinci Buluşması


AB ve Dinlerin Yedinci Buluşması

Avrupa Birliği kurumlarının başkanları, Katolik, Protestan, Anglikan ve Ortodoks kiliseleri, Müslüman, Yahudi ve Budist toplumlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Yedincisi yapılan toplantıda demokratik hak ve özgürlükler masaya yatırıldı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, 2005’ten bu yana geleneksel hale gelen dini liderler buluşmasında ana dinlerden 20’ye yakın temsilcisiyle bir araya geldi. Lizbon Antlaşması’nın dinlerle açık, şeffaf ve düzenli diyalog sürdürülmesi talebini karşılayan bu buluşmada, Avrupa ve komşu bölgeleriyle demokrasi ortaklığı kurulması amacıyla hak ve özgürlüklerin etkili şekilde kullanılmasının yolları masaya yatırıldı.

Avrupa projesinin odağında insan hakları, demokrasi ve özgürlüğün olduğunu söyleyen Barroso, görevlerinin ve arzularının demokrasi , çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve sosyal adaleti sadece Avrupa’da değil komşu bölgelerde de teşvik etmek olduğunu söyledi. Din temsilcilerinin aktif katkısı olmaksızın bu hedefe ulaşmanın zor olacağını düşünen Barroso, toplantının demokratik hak ve özgürlüklere yönelik ortak taahhüdü teyit ettiğini ifade etti.

Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler de ister istemez toplantının ana gündem maddeleri arasında yer aldı. Kuzey Afrika ülkelerinde gündeme gelen ve Arap Baharı olarak adlandırılan gelişmelere güçlü bir vurgu yapan isim Van Rompuy oldu. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı olayları Doğu Bloku’nun yıkılışına benzeterek Arap halkının kendini özgürleştirdiğini ve bunu ortak değerler üzerinden yaptığını söyledi. Olayların İslam ve demokrasi arasında çelişki olmadığını gösterdiğini söyleyen Van Rompuy, şeffaflık ruhunun devrimlerden sonra da muhafaza edilmesi ve dini azınlıklara saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Avrupalıların daha kapalı, daha hoşgörüsüz, daha bencil, daha maddiyatçı ve daha ırkçı olma zamanı olmadığı da Van Rompuy’un vurguları arasında yer aldı.

Buzek de dini toplulukların Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi komşu bölgelerdeki dinamik değişikliklerde de büyük önem taşıdığını söyledi. Buzek, dini liderlerle buluşmanın kesin bir gereklilik olduğunun altını çizdi.

13 üye ülke ile Rusya ve Bosna Hersek’ten toplantıya katılan inanç liderleri Avrupa Birliği’nin yakın komşu bölgesine yönelik kararlı yaklaşımını olumlu karşıladı. Temsilciler demokrasi, insan hakları ve temel özgürlükleri teşvik etme konusunda Avrupa Birliği kurumlarıyla omuz omuza çalışmaya hazır oldukları mesajını verdi.

XS
SM
MD
LG