Erişilebilirlik

AB ve Çin, “Paris'e Devam” Diyecek


ABD'nin çekilme sinyalleri verdiği Paris Anlaşması, Brüksel'de bir zirvede bir araya gelecek Avrupa Birliği ve Çin'in en önemli gündem maddeleri arasında yer alacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın iklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması’ndan ayrılma niyetinde olması ve tavrını değiştirmemesi en çok Avrupa Birliği’nde tepkiye neden oluyor. Avrupa Birliği ve Çin arasında Brüksel’de yapılacak zirvede Paris Anlaşması’na bağlı olunduğu mesajı verilecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın oldukça uzun ve zorlu bir müzakere süreci sonrasında nihai halini alan Paris Anlaşması’ndan çekilme kararı verme aşamasında olması Avrupa Birliği’nde hem tepkiye neden oluyor hem de ciddi rahatsızlık yaratıyor. Anlaşmaya bağlı olduğunu her fırsatta dile getiren Avrupa Birliği, bu konuda yalnız değil. Çin de anlaşma konusundaki taahhütlerinin arkasında.

Avrupa Birliği ve Çin arasında Brüksel’de yapılacak zirvede, her iki taraf da anlaşmaya verdikleri desteği net şekilde gösterecek. Aslında iklim değişikliği konusunda “doğal ortak” konumunda olmayan Avrupa Birliği ve Çin’in ortak noktada buluşması ABD’nin son dönemde izlediği yaklaşımın sonucu olarak değerlendiriliyor.

Zirve sonunda yayımlanması öngörülen sonuç bildirisinde tarafların Paris Anlaşması’na yönelik taahhütlerini en üst düzeyde yinelemeleri ve anlaşmayı tüm boyutlarıyla uygulama konusunda kararlı olduklarını belirtmeleri öngörülüyor.

Bildiride, Avrupa Birliği ve Çin’in Paris Anlaşması’nı tarihi bir başarı olarak gördüğü vurgulanacak ve belgenin etkili şekilde uygulanmasına vurgu yapılacak.

Zirve konusunda medyaya brifing veren üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, “ABD çekilse bile Paris Anlaşması tüm gücüyle devam edecek” dedi.

Avrupa Birliği ve Çin’in iklim değişikliği konusunda siyasi, ekonomik ve bilimsel işbirliğini belirgin şekilde yoğunlaştırma kararı alması bekleniyor. Bu konunun ikili ilişkilerin ana sütunu hale getirilmesi beklentisi hakim.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, “ABD yönetiminin olası geri çekilmesi karşısında Avrupa liderliğe hazır ve bunu kesinlikle sağlayacağız” dedi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun Enerji ve İklim Eyleminden Sorumlu Üyesi Miguel Arias Canete de, “Arkada kimse kalmamalı ancak Avrupa Birliği ve Çin ilerleme kararı aldı” ifadelerini kullandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang Brüksel’de Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Birliği Başkanı Jean Claude Juncker ile bir araya gelecek.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG