Erişilebilirlik

AB ve ABD Ukrayna'ya Yardım Yolları Arıyor


AB ve ABD Ukrayna'ya Yardım Yolları Arıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Ukrayna'yı içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtarmak için Amerika ve Avrupa Birliği kolları sıvadı. Ukrayna’daki geçici liderlere göre, ülkenin borçlarını ödeyemez duruma düşmemesi için 2 yıl içinde 35 milyar dolara ihtiyaç var

Batılı ülkeler, Ukrayna’yı içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizden çekip kurtarmak için bir mali yardım paketi hazırlıyor. Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden sonra Rusya’nın vereceği 15 milyar dolarlık krediyi askıya alması üzerine Batılı ülkeler Ukrayna’ya yardım için kolları sıvadı. Ukrayna için acil mali yardımda bulunma sözü veren ülkeler arasında Amerika da var.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleysey Ulyukayev, Ukrayna’ya verilmesi planlanan 2 milyar dolarlık yardım paketinin ikinci taksidinin askıya alındığını, parayı verip vermeyeceklerine Ukrayna’da yeni hükümet seçilince karar vereceklerini söyledi.

Aleysey Ulyukayev: ”2 milyar dolar çok büyük bir miktar. Parayı alacak ve harcayacak liderlerin kim olduğu çok önemli. IMF gibi mali kuruluşlar yardım yaparken şartları belirler, kimlerle muhatap olacaklarını sorar. Aynı durum Rusya için de geçerli.”

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Yuri Sergeyev, ülkesinin çok kötü durumda olduğunu, Rusya’nın vereceği krediye ek olarak Avrupa Birliği’nden de mali yardım istediklerini söyledi: ”Öncelikle bu krizden bir an önce kurtulmak, sonra da hem yabancı hem de yerli yatırımcıların Ukrayna’ya dönmesini teşvik etmek için uygun ortam oluşturmak amacıyla yardıma ihtiyacımız var. IMF’yle olan müzakereleri yeniden başlatmamız gerekiyor. Yanukoviç hükümeti, görüşmeleri durdurmuştu.”

Ukrayna’daki geçici liderler ülkenin borçlarını ödeyemez duruma düşmemesi için 2 yıl içinde 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söylüyor. Uluslararası toplum ise acil yardım olmazsa Ukrayna’nın dağılmasından korkuyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de kaygılı: ”Ukrayna’nın çok büyük ekonomik sorunları var. Dış yardım olmadan ekonomiyi düzeltmek mümkün görünmüyor. Ukrayna’da ekonomik kriz çıkarsa, ülke istikrarı açısından çok ciddi bir tehdit olur.”

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, uluslararası yardım konferansının gündeme geldiğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise Amerika’nın uluslararası ortaklarıyla işbirliği yaparak Ukrayna ekonomisini istikrara kavuşturmaya yardım edeceğini söyledi.

Jay Carney: ”Yapacağımız yardım, IMF programını tamamlayabilir. Reformları kolaylaştırabilir, Ukrayna’nın sağlık ve eğitime daha çok yatırım yapmasını sağlayabilir, ülkenin insan sermayesini ve sosyal güvenlik ağını güçlendirebilir. IMF’nin programına destek olmak için uluslararası ortaklarımızla işbirliği yapacağız.”

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton, Pazartesi günü Kiev’de Ukrayna ekonomisini canlandırmak için gerekli acil önlemleri görüştü. Avrupa Birliği, Ukrayna’da yeni hükümetin en kısa zamanda kurulması ve demokratik seçimlerin gerçekleştirilmesi çağrısında bulunuyor.
XS
SM
MD
LG