Erişilebilirlik

AB Suriyeli İsyancılara Yardım İçin 'Her Seçeneği' Değerlendiriyor.


Avrupa Birliği Başkanı, Esad rejimini devirmeye çalışan Suriyeli isyancılara yardım için her seçeneğin değerlendirildiğini söyledi.

Brüksel’de AB zirvesinin ardından açıklama yapan Herman Van Rompuy, ayrıca Beşar Esad’a görevi bırakma ve Suriye’de gerçek bir siyasi süreç başlatma çağrısında bulundu.

Brüksel’den gelen haberlere göre Rompuy’un açıklaması, AB’nin Suriyeli isyancılara silah dışı teçhizat, hatta silah sağlayabileceğine işaret ediyor.

Zirveden sonra İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’deki durumun “gözlerinin önünde” kötüleştiğini söyledi, eylemsizliğin ve umursamazlığın kabul edilebilecek seçenekler olmadığının altını çizdi.

Dün Rusya dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada Moskova’nın Suriye politikasında bir değişiklik olmadığı bildirilmişti. Bakanlık bu açıklamayı, bakan yardımcısı Mikail Bagdanov’un Suriye’de muhaliflerin Beşar Esad’a karşı mücadeleyi kazanabileceğini söylemesinin üzerine yaptı.

Rus medyasına göre Mihail Bogdanov Esad’ın Suriye’de giderek kontrolü kaybettiğini, muhalif direnişçilerin zafer kazanmasının olasılık dışı olmadığını söylemiş, bu sözler Şam hükümetinin en güçlü müttefiklerinden Rusya’nın Esad rejiminin iki yıldır süren çatışmalardan sonra dağılmaya başladığını kabul etmesi olarak algılanmıştı.
XS
SM
MD
LG