Erişilebilirlik

AB Sınır Polisi FRONTEX’e Ağır Suçlama


FRONTEX'e göre AB ülkelerine giriş için kullanılan rotalar

İnsan Hakları Gözlem, Avrupa Birliği’nin sınır polisi FRONTEX’i kaçak göçmenleri bilerek insanlık dışı koşullarda yaşamaya mahkûm etmekle suçladı.

Merkezi New York’ta bulunan örgütün “AB’ninKirli Elleri” adlı yeni raporunda, FRONTEX’in, Yunanistan’ın sınırlarında yakaladığı mültecilerin, bu ülkedeki çok kötü toplama kamplarına sevk edildiği yazılı.

Raporda, örgüt uzmanlarının soruşturma sırasında ziyaret ettikleri bir kampta, çocuklarla yetişkin kadın ve erkeklerin birlikte tutulduğu ve binanın döşemelerinden lağım aktığının görüldüğü belirtiliyor.

AB suçlamayı reddetti, Yunanistan’daki mülteci kamplarındaki sorunlardan FRONTEX’in sorumlu tutulamayacağını savundu. Avrupa Komisyonu sözcüsü Michele Cercone, kamplardaki korkunç koşullardan sadece ve sadece Atina hükümetinin sorumlu olduğunu ileri sürdü.

2004 yılında kurulan FRONTEX’in görevi (Fransızca’dan: Frontières extérieures, dış sınırlar) AB ülkelerinin dış sınırlarını mülteci akını ve kaçak işçilere karşı korumak. Ancak bazı insan hakları kuruluşlarına göre FRONTEX BM sözleşmelerine aykırı askeri operasyonlar düzenliyor.

Öte yandan İtalya’nın mülteci akınına uğrayan Lampedusa adasında, yaşam koşullarını protesto eden Kuzey Afrikalılarla polis ve ada sakinleri arasında çatışma çıktı.

Akdeniz’deki adaya Tunus’taki ilk gösterilerden bu yana Kuzey Afrika ülkelerinden en az 50,000 kişi sığındı. Haberlere göre bugünkü şiddet eylemlerine ülkelerine geri gönderileceklerini öğrenen mültecilerin kaldıkları yeri ateşe vermeleri sebep oldu.

XS
SM
MD
LG