Erişilebilirlik

'AB Rusya'yla İlişkileri Dikkatle Ele Almalı'


'AB Rusya'yla İlişkileri Dikkatle Ele Almalı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Avrupa Birliği’nin Rusya Temsilcisi Vygaudas Usackas, Ukrayna’da gerginliği azaltmak amacıyla imzalanan çok taraflı anlaşmanın etkisini sorguluyor. Amerika’nın Sesi'nin sorularını yanıtlayan Usackas, anlaşmanın işe yaramayabileceğini öne sürdü

Avrupa Birliği’nin Rusya Temsilcisi Vygaudas Usackas, Ukrayna’daki sorunların çözümü için sihirli bir formül olmadığını söyledi. Temsilciye göre Cenevre’de imzalanan anlaşma, krizi çözmek için karşılıklı kabul edilen tek platform, ancak plan işe yaramayabilir: “Ukrayna’nın doğusunda Cenevre anlaşmasının özellikle yasadışı silahlı grupların dağıtılmasına ilişkin hükümlerinin yerine getirilmesi açısından ne yazık ki hemen hemen hiç ilerleme kaydedilmedi.”

Temsilci Usackas, Rusya’yı, gerginliği gidermek için çabalarını arttırmaya çağırdı. Ukrayna’nın doğusunda güvenlik güçleri ve Rusya yanlısı göstericiler arasında çıkan çatışmalarda en az beş eylemci öldürüldü. Olayı ‘suç’ olarak nitelendiren Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bunun sonuçları olacağı tehdidinde bulundu.

Usackas, Ukrayna Hükümeti’nin ‘terörle mücadele operasyonları’ hakkında şunları söyledi: “Ukrayna Hükümeti’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini savunma hakkına saygı duyuyoruz. Ancak aynı zamanda Ukrayna Hükümeti dahil tüm taraflara kışkırtıcı tavırlardan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz.”

Usackas barış çağrısında bulunurken Ukrayna sınırında konuşlanan Rus askeri birlikleri Ukrayna Hükümeti’nin operasyonlarına karşılık olarak askeri tatbikata başladı.

AB Özel Temsilcisi Usackas, Cenevre anlaşmasının başarısız olması durumunda seyahat kısıtlamalarının genişletilmesi ve mal varlıklarının dondurulması üzerinde durulduğunu bildirdi: “Rusya’nın nakit paraya, bizim de Rusya’nın doğalgazına ihtiyacımız var. İki taraf da birbirine muhtaç. Bu konuda iki taraf da son derece gerçekçi.”

Interfax haber ajansına göre Rusya’nın Gazprom şirketi, Ukrayna’daki ortağı Naftogaz’a 11 milyar 400 milyon dolarlık fatura çıkardı.

Usackas, küreselleşen piyasa ekonomisi çerçevesinde Avrupa Birliği’nin Rusya’yla ilişkilerindeki esas amacın ne olduğunu iyi düşünmesi gerektiğini söylüyor: “Rusya Federasyonu’nun tahmin ettiğimizden daha farklı bir ülke olduğunu kabul etmeli ve gerçeklerle ona göre yüzleşmeliyiz.”

Söz düellolarının sıcak savaşa dönüşmesi diplomatik yollardan engellenmeye çalışılsa da bu gerçeklerin ne olduğu henüz kesinlik kazanmış değil.
XS
SM
MD
LG