Erişilebilirlik

Avrupa Birliği Rusya’ya Karşı Zorlanıyor


Lüksemburg'da bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Ukrayna'nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü hedef aldığı düşünülen isimlerin dahil edildiği yaptırım listesini genişletme kararı aldı. Listeye Rusya'dan sokulacak isimler açıklanmadı.

Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ardında Rusya’nın olduğunu düşünen AB yine yaptırım kartını devreye soksa da yaptırımları bir sonraki aşamaya geçirme konusundaki çekingenliğini koruyor.

Rusya’nın Ukrayna’da yaşanan gelişmelerdeki rolü karşısında yaptırım opsiyonunu yeniden devreye sokan Avrupa Birliği, malvarlıklarını dondurma ve Birlik ülkelerine seyahat yasağı getirdiği bireylerden oluşan listeyi genişletme kararı aldı.

Avrupa Birliği’nin ekonomik ve mali unsurlar içeren üçüncü aşamaya geçmek yerine Rusya üzerindeki etkisi tartışılan liste uygulamasını genişletme kararı almasının ardında hem üye ülkeler arasında Moskova’ya karşı sert adım atma konusunda çekinceleri olanların bulunması hem de 17 Nisan’da Cenevre’de yapılması öngörülen dörtlü toplantıyı tehlikeye atmama çabası etkili oldu.

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının listeye Rusya’dan dahil etme kararı aldığı isimler açıklanmaz ve yetkililerin bu isimler üzerinde çalışmayı sürdürecekleri belirtilirken 33 kişilik listeye, dört Ukraynalı eklendi.

Avrupa Birliği liderlerinin aldığı kararlar bağlamında yaptırımların üçüncü aşamasına geçilip geçilmeyeceğinde Rusya’nın tavrı belirleyici olacak. Bu çerçevede ABD, Rusya, Ukrayna ve Avrupa Birliği’ni bir araya getirecek 17 Nisan toplantısı kritik öneme sahip.

Bu toplantıdan çıkacak olası bir olumsuz sonucun yeni, daha somut ve daha ağır yaptırımların hayata geçirilmesi açısından katalizör rolü oynamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Toplantı sonrası konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Gerekmesi halinde devlet ve hükümet başkanları düzeyinde bir toplantı düzenlenerek yeni yaptırımlar onaylanabilir” dedi.

Fransa gibi İngiltere ve Polonya da yaptırımlardan yana tavır koyarken Almanya bir sonraki aşamaya geçme konusunda istekli bir profil sergilemiyor. Lüksemburg gibi bazı ülkeler ise yaptırımların sorunu çözmeyeceği tezini işlemeyi sürdürüyor.
XS
SM
MD
LG