Erişilebilirlik

AB-Polonya Gerginliği Tırmanıyor


Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Polonya Cumhurbaşkanı Andrezj Duda'dan acil görüşme talep etti.

Yargı alanında hayata geçirmek istediği yasalar Polonya’nın Avrupa Birliği’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalma riskini artırdı. AB Konseyi Başkanı Tusk, Polonya Cumhurbaşkanı Duda'dan acil görüşme talep etti.

Polonya hükümetinin, Yüksek Mahkeme üzerindeki kontrolünü artıran reformları devreye sokma konusundaki ısrarı Avrupa Birliği’nin uzun süredir sert tepki vermesine neden oluyor.

Polonya’yı aylardır uyaran Avrupa Birliği dün “Ya reformları askıya al ya da sonuçlarına katlan” mesajı gönderdi. Avrupa Birliği, yargı bağımsızlığını daha da kısıtlayacak reformların hayata geçirilmesi halinde Polonya’nın oy hakkının askıya alınması sonucunu doğuracak 7'nci maddenin hayata geçirilebileceğini net şekilde dile getirmeye başladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Polonya’nın geçirmek istediği yasaların hukukun üstünlüğüne yönelik sistemik tehditleri önemli ölçüde artırdığını söyledi. ‘Hukukun üstünlüğünün en güçlü üye ülkeden daha güçlü olduğunu’ belirten Timmermans, “Son gelişmeleri dikkate alırsak 7’inci maddeyi hayata geçirmeye çok yaklaşıyoruz” dedi.

Brüksel, yeni yasaların kalan yargı bağımsızlığını da ortadan kaldıracağı ve yargıyı tamamen hükümetin kontrolü altına sokacağı endişesini taşıyor.

Bu endişe Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’un da devreye girmesine neden oldu.

Polonya’nın Avrupa’da marjinalleşmesine neden olacak kara bir senaryoyu engellemenin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu belirten Tusk, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ülkedeki durumu görüşmek için acil bir toplantı talebinde bulunduğunu duyurdu.

Polonya hükümeti tarafından sunulan yasa tasarısının geriye gidiş niteliğinde ve Avrupa değerleri ile standartlarına aykırı olduğu da Tusk’un vurguları arasında yer aldı.

Yasa tasarısının Polonya’nın itibarını zedelediğinin altını çizen Tusk, “Avrupa Birliği sadece para ve prosedürlerden ibaret bir birlik değildir. Her şeyden önce birliği tanımlayan hususlar değerler ve kamu hayatı için yüksek standartların inşasıdır” dedi

Avrupa Birliği üyelerindeki demokratik standartları koruma amacı taşıyan ve “nihai önlem” olarak görülen 7’nci maddenin devreye sokulabilmesi için Polonya dışındaki üyelerin oybirliği gerekiyor.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG