Erişilebilirlik

AB mRNA Aşıların Üç Yeni Yan Etkisini Araştırıyor


Avrupa Birliği İlaç Dairesi (EMA), COVID-19’a karşı kullanılam mRNA aşılarının olası üç yeni yan etkisi üzerine incelemeler yapıyor. Avrupa’da uygulanan mRNA aşıları Pfizer-BioNTech ve Moderna.

AB İlaç Dairesi, aşıların alerjik bir deri reaksiyonuna, böbrek iltihabına ve protein kaybı kaynaklı bir böbrek rahatsızlığına neden olup-olmadığını araştırıyor.

Aşı üreticileri çok nadir görüldüğü belirtilen bu etkilere dair henüz resmi açıklama yapmadı.

AB ülkelerinde yoğun olarak Pfizer-BioNTech aşısı kullanılıyor. Bugüne kadar AB'de 43,5 milyon doz Moderna, 330 milyon dozdan fazla Pfizer-BioNTech aşısı yapıldı.

Geçtiğimiz ay AB İlaç Dairesi, mRNA aşılarıyla kalp kası iltihaplanması arasında olası bir bağlantı bulunduğunu açıklamıştı. Ancak bunun da çok nadir görülen bir yan etki olduğu ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü de bu yan etkinin yok sayılabilecek düzeyde olduğuna dikkat çekmiş ve aşıların faydasının yan etkilerine göre çok büyük olduğuna işaret etmişti.

Yetkililer henüz üzerinde çalışılan yan etkilerin ayrıntıları ve kaç vakada görüldüğüne dair detaylı bir açıklamada bulunmadı. Çalışmanın sonunda ayrıntılı bir paylaşım yapılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG