Erişilebilirlik

AB Mısır'da Arabuluculuk Yapıyor


AB dışişleri yetkilisi Catherine Ashton Kahire'de Dışişleri bakanı Nebil Fehmi ve diğer yetkililerle görüşürken
Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton geçici hükümet ile Müslüman Kardeşler arasında ilişkilerin yeniden kurulmasına yardımcı olma amacıyla Mısır’a gitti.

Kahire’de Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile görüşen Ashton Mısır cumhurbaşkanı ve başbakanı ardından Müslüman Kardeşler yetkilileri ve dini liderlerle bir araya gelecek.
Asthon iki günlük ziyareti sırasında Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdül Fettah el-Sissi ile de görüşecek.
Sissi Salı günü gelecek baharda başkanlık seçimlerine gidilmesini öngören siyasi yol haritası doğrultasında siyasi geçiş sürecinin hızlandırılması çağrısı yaptı.

Geçen ay Mısır’da bir mahkeme Müslüman Kardeşlerin tüm faaliyetlerinin yasakladı ve mallarına el konulmasını emretti.
Mahkeme kararı ordu destekli hükümetin devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlılarına yönelik baskı kampanyasının son adımını oluşturuyor. Mısır içişleri bakanlığı mahkeme kararının uygulamaya sokulmasının ertelendiğini bildirdi.

Mahkeme kararı daha fazla sayıda Müslüman Kardeşler yanlısını yer altına itebilecek ve genç İslamcıları devlete karşı silahlı mücadeleye teşvik edebilecek. Müslüman Kardeşler 1 milyon üyesi olduğunu öne sürüyor.
XS
SM
MD
LG