Erişilebilirlik

Avrupa'da Hava Trafiği Rahatlıyor


İngiliz Ulusal Hava Trafik Dairesi, İzlanda’daki yanardağdan püsküren küllerin arttığını açıkladı. Açıklamada, yeni bir kül bulutunun İngiltere’ye doğru gitmekte olduğu kaydedildi

Avrupa Birliği ülkeleri ve hava ulaşımı sektörü açısından kabus halini alan volkanik bulut konusundaki yasaklar gevşetiliyor. Birlik üyesi ülkelerin ulaştırma bakanları kapalı bulunan hava sahalarının kademeli olarak açılması konusunda anlaştı.

İzlanda’daki volkanik faaliyet nedeniyle günlerdir kapalı olan Avrupa hava sahasını normal işleyişine döndürme amaçlı ilk adımlar salı sabahından itibaren atılmaya başlanıyor. Kül bulutu nedeniyle Brüksel’e gelemedikleri için telekonferans arcılığıyla konuyu ele alan Avrupa Birliği ulaştırma bakanları alınan önlemleri gevşetmeye karar verdiler.

Buna göre Avrupa hava sahası üçe bölünecek. Volkana yakın olan ve risk derecesi yüksek olan bölgede hava trafiğine izin verilmeyecek. Volkana daha uzak bölgede bulunan coğrafi alanlarda ise Eurocontrol’ün koordinasyonunda aşamalı olarak önlemler azaltılacak. Ancak herhangi bir olumsuz gelişme halinde hava sahasının yeniden kapatılması kararı alınabilecek. Volkanın püskürttüğü küllerin etkisinin olmadığı alanlarda ise uçuşlar normal şekilde devam edecek.

AB bakanlarının aldıkları hava trafiğini normale döndürme kararı, havayolu sektörünün zararının toplamda 1 milyar Dolar’ı aşmasının ve onbinlerce yolcunun çeşitli ülkelerde mahsur kalmasının ardından geldi.

'Güvenlikte Taviz Sözkonusu Olamaz'

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, yaşanan gelişmelerin benzeri görülmemiş, olağanüstü ve birkaç gün daha dayanılamayacak nitelikte olduğunu söyledi. Özellikle havacılık şirketleri tarafından teorik metodlarla hareket etmekle suçlanan AB Komisyonu güvenliği ön planda tuttuğunun altını bir kez daha çizdi. Kallas, güvenlik konusunda taviz vermenin söz konusu olamayacağını belirterek bu konudaki çalışmaların bilimsel verilere dayanması gerektiğini söyledi.

Uluslararası nitelikli toplantılarda da aksamalar yaşanmasına neden olan kül bulutuyla ilgili en dikkat çekici açıklamalardan biri NATO’dan geldi. Üst düzey bir Amerikalı yetkili, kül bulutunun etkili olduğu alanlarda devriye uçuşu yapan F-16'ların motorlarında cama benzer çökeltiler tespit edildiğini söyledi.

İttifak uçaklarının kül bulutundan zarar gördüğüne yönelik bilgiler konusunda yorum yapmaktan kaçınan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, küllerin mevcut operasyonlar ve üye ülkelerin güvenliğini etkilemediğini söyledi. Rasmussen'in, "F-16'lar konusunda bilgim yok" demesi ise oldukça dikkat çekti.

XS
SM
MD
LG