Erişilebilirlik

AB Güvenlik Önlemlerini Gözden Geçiriyor


2007-2013 arasında ülkesinde başbakana güvenlik danışmanlığı yapan Alman Tuğgeneral Eric Vad, Rusya’nın dünyaya gücünü daha fazla hissettirme girişimlerinin Avrupa için büyük sorunlar oluşturabileceğinden endişe duyuyor.

Küresel güç dengelerinin değişmesi ve AB’nin kendi içinde bölünmüşlüğü Avrupa Birliği’ni güvenlik önlemlerini gözden geçirmeye itiyor. Bir Avrupa savunma gücü oluşturulmasını öneren General Vad, bu gücün Fransa, Polonya ve Almanya gibi ülkelerden oluşması gerektiğini ve liderliğini de Almanya’nın üstlenmesi gerektiğini savunuyor.

AB 2016 ortasına kadar, giderek karmaşıklaşan küresel güvenlik ortamında kendisine yeni bir rol belirleme ve buna uygun strateji yaratma kararı aldı. Angela Merkel hükümetinde senelerce danışmanlık yapan emekli general Washington ziyaretinde Amerika’nın Sesi’ne konuştu.

Vad, Batı’nın bugün Sovyetler Birliğini’nin 1990’da yıkılışından bu yana görmediği bir büyük güçler ilişkisine tanık olduğunu söylüyor.

Vad, Rusya ve Çin’in yerleşmiş dünya düzeninin meşruiyetini sorguladığını, ve Avrupa’nın 21’inci yüzyılın sorunlarına hazır olmadığını belirtiyor. Bu sorunlardan ilki Rusya’nın yeni güvenlik doktrini ve dolaylı savaşlarla Batı’ya karşı gelmeye başlaması.

Vad, “Ruslar’ın Ukrayna’da yaptığını yeni bir savaş yürütme yöntemi” olarak niteliyor ve Rusya’nın gizli servisten oluşan gayri nizami güçlerle azınlıkları birleştirdiğini belirtiyor. Vad, bu tür yürütülen savaşa karşı Soğuk Savaş’ta olduğu gibi tanklar ve zırhlı araçlarla cevap verilemeyeceğinin altını çiziyor.

Vad, Ruslar’ın aynı yöntemlerle Baltık ülkelerini, Polonya’yı ve diğer NATO ülkelerinde istikrarsızlık yaratmasından endişe duyduğunu ifade ediyor.

Vad, bir diğer endişe verici gelişmenin Avrupa’nın güneyinde artan kaos, zayıf ve çökmüş devletlerin ve de devletsiz alanların genişlemesi olduğunu söylüyor. Emekli general Afrika’dan Ortadoğu’ya kadar bu tür bölgelerin terörizm merkezine dönüştüğünü ve zaman zaman Avrupa’yı etkilediğini belirtiyor.

Avrupalı devletler, özellikle de Fransa Ortadoğu’da savaşıp ülkelerine dönen ya da ülke içinde radikalleşen kişilerin tehdidi altında. Vad, buna örnek olarak Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyı veriyor. Ellerinde kalaşnikofla ofise giren saldırganlar yaşamlarını Fransa’da geçirmiş iki kardeşti.

Vad, hoşgörülü, demokratik bir topluma karşı gerçekleşen bu saldırıdan sonra yalnızca Paris’te değil tüm Fransa’da binlerce askerin sokaklarda dolaştığını hatırlatıyor. Emekli general, Avrupa’nın hem güvenliği arttıracak hem de açık toplumu muhafaza edecek yöntemler geliştirmesi gerektiğini düşünüyor.

Alman general, Avrupa’nın ekonomik güvenliğinin de tehdit altında olduğunu belirtiyor ve Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki iddialarının sorun yarattığını ifade ediyor. Bu rotadan geçen ticaret gemileri her sene 5 trilyon dolarlık kargo taşıyor. Avrupa kaynaklı ürünlerin de önemli bir kısmı bu bölgeden geçiyor.

General, Çin’in Avrupa gemilerinin bölgeden geçip geçemeyeceğine karar vereceği bir durumu kabullenemeyeceklerini söylüyor ancak Çin’in gerginlik yaratmaya çalışmadığını da ekliyor. Vad, buna rağmen zaman zaman gelişen durumlara cevap verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Vad, geleneksel olarak yapılan iç ve uluslararası güvenlik ayrımının artık anlamı kalmadığına dikkat çekiyor. General, bu karmaşık zorluklara çözüm bulunmaması durumunda Avrupa’nın kaybedeceği uyarısında bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG