Erişilebilirlik

AB’den İngiltere’ye Yumuşama Sinyali


Avrupalı liderler İngiltere’nin yeni Başbakanı Theresa May’e, ülkesinin AB’den çıkış takvimini hızlandırması için baskı yaparken, AB Parlamentosu Başkanı daha uzlaşmacı bir tavır sergiledi. Alman Martin Schulz, görüşmelerin yaz bittikten sonra kırgınlık olmadan başlatılması çağrısı yaptı.

The Guardian gazetesine yazan Schulz, İngiltere’ye bir firari gibi değil, hala aileden olan ama farklı bir yol seçen bir üye gibi yaklaşılması gerektiğini belirtti.

İngiltere üzerinde baskı kurmak isteyen Avrupa Komisyonu Ekonomi Komisyonu Başkanı Pierre Moskovici, Brüksel’de maliye bakanlarıyla yapacağı toplantı öncesinde, May’in, İngiltere’nin AB ile boşanma sürecini görev süresinin başlayacağı Çarşamba’dan hemen sonra başlatması gerektiğini ifade etti.

Jean-Claude Juncker’ın sözcüsü ise Avrupa Komisyonu Başkanı’nın May’le görüşmeleri sürdürebileceğini söyledi.

May ise görüşmeleri yılsonundan önce başlatma niyetinin olmadığını açıkladı.

May, İngiltere’nin bloğun içinde kalmasını desteklemesine rağmen hafta başında “Brexit, Brexit” demektir diyerek referandum sonucuna riayet edileceğini dile getirdi. Ancak, May, ülkesinin AB’den mümkün olan en iyi anlaşmayla ayrılması için durumun müzakere edilmesi gerektiğini de ekledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İngiltere’nin tamamıyla AB'den ayrılmasının 6 yıl sürebileceğini belirtti.

İngiltere’nin 23 Haziran’da yapılan AB’den çıkma kararı ülkede siyasi krize neden oldu.

Muhafazakar Parti lideri Başbakan David Cameron istifa etti ve görevini beklenenden iki ay önce terk etti. Cameron, son bakanlar kurulu toplantısını Salı günü yaptı.

116 yıllık İngiliz İşçi Partisi’nde de karışıklık sürüyor. Ülkeyi 1997-2010 arasında önce Blair’in sonra Gordon Brown’un başbakanlıklarıyla yöneten partinin şimdiki lideri Jeremy Corbyn’e istifa etmesi yönünde baskı var.

AB’den çıkış referandumu sonrasında İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon da İskoçya’nın Britanya’dan bağımsızlığı için tekrar referandum yapılması çağrısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG