Erişilebilirlik

AB Bakanı Ömer Çelik: ‘Türkiye'nin AB Üyeliği Hala Hedefimiz’


Türkiye'de 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimi karşısında Avrupa'nın takındığı tutumu eleştiren hükumetin, AB üyelik müzakerelerini yürütme konusunda hala gönüllü olup-olmadığı sorusu gündemde. Darbenin üzerinden yaklaşık iki ay geçtikten sonra bu soruya konunun en yetkili ismi AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Ömer Çelik, son derece "net ve açık” bir yanıt verdi. Çelik, AB'nin tavrına rağmen "Türkiye'nin stratejik AB üyeliği perspektifinin halen sürdüğünü" dile getirerek, "Ne ikili politikalar, ne de kötü yönetimler bizi durduramayacak," dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik: ‘Türkiye'nin AB Üyeliği Hala Hedefimiz’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Fransa'nın sağ eğilimli en büyük gazetesi Le Figaro’da yayınlanan bir makalesinde Bakan Çelik, Temmuz ayında yaşanan başarısız darbe girişiminin yalnızca Türkiye'nin değil, Türkiye-AB ilişkilerinin tarihinde de bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Türkiye'de 240 masum insanın yaşamını yitirdiği vahim darbe girişimi karşısında Brüksel'in "utangaç tavrını" eleştiren Çelik, "Üye bir ülkenin demokrasisine karşı yapılmış bu girişim hakkında AB'nin takındığı utangaç tavır, bir partner olarak, ya da insan hakları ve demokrasi iddiasında bulunan bir yapı olarak AB ile ilişkilerimizin güvenilirliğini sorgulatmıştır. Son haftalarda Türk halkı, böylesine kanlı bir darbe karşısında görmeyi umut ettiği AB yöneticilerini yanında görememiştir," dedi.

Avrupa'nın temel değerleri konusundaki başarısızlığının yeni olmadığını kaydeden Bakan Ömer Çelik, Mısır'daki askeri darbenin ardından AB yöneticilerinin General Abdel Fattah Al Sissi ile görüşmek için can attıklarının altını çizdi.

Avrupa'da, 2008 mali krizinden bu yana, popülist, ırkçı ve yabancı düşmanlığı içeren politikaların endişe verici biçimde yükseldiğine dikkat çeken Bakan Çelik, Avrupalı popülist politikacıların kendi vatandaşlarının hayatlarını ilgilendiren gerçek sorunları ele almak yerine, Türkiye'yi karalamaya başladıklarını söyledi.

Türkiye'nin bütün bunlara rağmen yapıcı ve profesyonel bir tavır sergilediğini savundu. Çelik, "Açık olmak gerekirse, Avrupa ile ortak pek çok sorunu çözmek için birlikte çalıştık. On binlerce göçmen Avrupa'nın kapısına dayandığında, Türk yöneticileri bu sorunun çözümü için Avrupalı meslektaşlarıyla birlikte çalışmış ve önemli bir başarı sağlanmıştır. Hergün giren binlerce göçmen sayısı, sadece bir kaç haftada, bir avuç göçmene gerilemiştir. AB vize serbestisi ve mali yardım gibi verdiği sözleri tutmamak için bahane arasa da, bu konudaki çabalarını sürdürmektedir. Türkiye, AB güvenliğine de katkı sunmaya devam edecektir," dedi.

Bakan Çelik, IŞİD ile mücadele yolunda AB ile yapılan işbirliğini, sınırdan çevrilen binlerce Avrupalı IŞİD militanını ve Türkiye'nin IŞİD ile mücadele için Cerablus'a girişini anlatan Bakan Çelik, çok sayıda Avrupa hükumetinin Türk hükumetine saldırmayı tercih etmesine rağmen kedilerinin zihniyetinin değişmediğini sözlerine ekledi. Çelik makalesini, "AB'ye üyelik bizim için hala stratejik bir hedef olmaya devam etmektedir. Ne ikili politikalar, ne de kötü yönetimler bizi durduramayacak. İleriye dönük olarak, Avrupa, AB'nin neyi temsil ettiği, değerlerini nasıl koruması gerektiği ve bir kaç on yıl içinde nerede olmak istediği konularında zor kararlar almaktan artık kaçınamaz. Yaşananlar, aşırılıklar karşısında ilkeleri, popülizm karşısında liderliği, ayrımcılık karşısında hoşgörüyü, çıkarlar karşısında ilkeleri daha değerli kılmıştır," sözleriyle bitirdi.

XS
SM
MD
LG