Erişilebilirlik

'Annan Planı Hala Masada' - 2004-12-18


Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüleri, dün Türkiye'yle Avrupa Birliği arasında varılan anlaşma konusunda soruları yanıtlarken Kıbrıs konusunda da açıklamalar yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, yönetimin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'ta bir çözüm sağlama yönündeki çabalarını kuvvetle desteklediğini söyledi. Sözcü, yönetimin, Kofi Annan'ın, Mart ayında taraflara sunduğu ve Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilen planın değişmeksizin hala masada bulunduğu şeklindeki değerlendirmesine katıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher de Bakan Colin Powell'ın dün, AB konusunda kutlamak için Dışişleri Bakanlığı Abdullah Gül'le yaptığı telefon konuşması sırasında Kıbrıs konusuna da değinildiğini söyledi.

Boucher, Kıbrıs'ın Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tartışılan bir konu olduğunu, Amerika'nın da bu soruna çözüm bulunmasını istediğini belirtti. Boucher, "diğerleriyle birlikte bu soruna çözüm bulunması için yardımcı olmaya çalışacağız" diye konuştu.

Sözcü, Kofi Annan planına Kıbrıslı Türklerin olumlu, Rumların ise olumsuz oy verdiğini hatırlattı ve Amerika'nın, Kıbrıslı Türklerin bir çözüm konusundaki ilgilerinin devam etmesini sağlamak için Kıbrıs Türk tarafına yardım etmeye çalıştığını söyledi.

XS
SM
MD
LG