Erişilebilirlik

Türkiye'ye Ön Koşullu Görüşme Tarihi: 3 Ekim 2004


Avrupa Birliği liderleri Türkiye’yle üyelik görüşmelerinin, Kıbrıs Rum hükümetini tanıması koşuluyla, 3 Ekim tarihinde başlamasını kararlaştırdı. Birliğe bağlı 25 ülkenin liderleri bu kararı, Brüksel’de dün sabah başlayan iki günlük zirvede aldı. Avrupa liderleri görüşmelerin başlama tarihini 3 Ekim olarak belirlemekle birlikte, kaç yılda tamamlanacağı hakkında karar almadı.

Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, karara ilişkin şartları, Erdoğan’la bu sabah yapacağı görüşmede ileteceğini söyledi. Müzakerelerin başlaması için, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin genişlemesiyle ilgili protokolü, Kıbrıs Rum tarafının tanınması anlamına gelecek şekilde imzalaması isteniyor. Kıbrıs konusunda görüşmelerin bugün devam etmesi bekleniyor. Brüksel'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Hollanda Başbakanı Balkenende'yle yapacağı görüşmede Kıbrıs sorunu üzerinde durulacağı sanılıyor.

AB Dönem Başkanı olan Hollanda Başbakanı Balkenende, AB liderleriyle saatlerce süren görüşmelerden sonra, Türkiye konusunda varılan anlaşmayı gazetecilere açıklarken, "Türkiye'yle görüşmelere başlayabiliriz. Görüşmeler gelecek yıl 3 Ekim'de başlayacak. Görüşmelerin hedefi Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi olacak, ancak sonuç hakkında bir garanti sözkonusu değil," diye konuştu. Balkenende görüşmeler herhangibir sebepten başarısızlığa uğradığı takdirde Avrupa Birliği'nin yine de Türkiye'yi Avrupa kurumlarına sağlam bir şekilde bağlamak için çalışacağını söyledi.

Hollanda Başbakanı Kıbrıs Rum tarafını tanıma koşulundan açıkça sözetmedi. Ancak diğer liderler, Türkiye'nin, üyelik görüşmeleri başlamadan önce Kıbrıs Rum tarafını tanıma anlamına gelecek bir protokolu imzalaması gerekeceğini söylediler.

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso kararı dengeli olarak niteledi ve Türkiye’nin tam üyelik hedefine uyan bu kararı memnuniyetle karşılaması gerektiğini söyledi. Komisyon Başkanı, “Avrupa Birliği Türkiye’ye kapılarını açmıştır” dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs Rum hükümetini tanımanın söz konusu olmadığını söylemişti. Türkiye, istenen her koşulu yerine getirdiğini belirterek üyelik görüşmelerine derhal ve yeni koşullar getirilmeden başlanmasını istiyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs konusunda bu akşam zirve sona ermeden bir uzlaşmaya varılabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG