Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Avrupa Hıristiyan Kulübü Olmadığını Kanıtlayacak' - 2004-12-13


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasının uygarlıklar arasında uyuma katkıda bulunacağını söyledi.

Erdoğan, İngiltere’de yayınlanan Independent gazetesine verdiği mülakatında, Müslüman bir ülkenin topluluğa üyeliğinin, Müslüman ve Hıristiyan dünyası arasında uzlaşmaya yardımcı olacağını ve topluluğun bir Hıristiyan Kulübü olmadığını kanıtlayacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için gereken tüm koşulları yerine getirdiğini de kaydetti. Başbakan işkencenin durmasıyla idam cezasının kaldırılmasını, örnek olarak gösterdi.

Bazı Avrupalı liderler insan hakları uygulamaları ile Güney Kıbrıs Rum hükümetini tanımamasını Türkiye’nin üyelik görüşmelerine başlamasına engel olarak görüyor.

Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'yle üyelik müzakerelerine başladığı zaman, 1915'de Ermenilerin katledilmesini "soykırım" olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Brüksel'deki AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra gazetecilerle konuşan Barnier, ülkesinin, bu konuyu Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi için ön şart olarak görmediğini ancak üyelik görüşmeleri başladığı zaman gündeme getireceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG