Erişilebilirlik

İsrail'den Gazze'ye Misilleme Saldırısı - 2004-12-13


İsrail helikopterleri Gazze’de çeşitli hedeflere beş roket fırlattı.

Bu saldırının birkaç saat öncesinde, Gazze-Mısır sınırı üzerindeki bir İsrail kontrol noktasında meydana gelen patlamada, 4 İsrail askeri öldü, en az onu da yaralanmıştı.

Hedeflerden birinin bir demirhane olduğu bildiriliyor. İsrail saldırısında ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Refah kenti yakınlarındaki olayın, Filistinli militanların kontrol noktasının altındaki tünele yerleştirdikleri patlayıcıları ateşlemesi üzerine meydana geldiği kaydedildi.

Yetkililer, patlama sonrasında Filistinli militanların havan topu ve hafif silahlarla İsrail askerlerine ateş açtığını duyurdu.

Saldırının sorumluluğunu Hamas ile El Fetih Şahinleri adlı bir grup üstlendi. İsrailli bir sözcü, saldırının birden fazla intihar eylemcisi tarafından düzenlendiğini ve eylemde bir buçuk tonluk patlayıcı kullanıldığını söyledi.

Bu arada Gazze’nin güneyinde ise İsrail tanklarının açtığı top ateşinde, Han Yunus mülteci kampındaki bir ilkokulun yedi öğrencisinin yaralandığı açıklandı. İsrail ordusu, tankların, Yahudi yerleşim merkezlerinden birine saldıran militanları hedef aldığını bildirdi.

Öte yandan, İsrail hükümeti, 9 Ocak’ta yapılacak Filistin başkanlık seçimleri öncesinde, iyi niyet gösterisi olarak 200 kadar Filistinli militanı serbest bırakma kararı aldı.

XS
SM
MD
LG