Erişilebilirlik

Karzai: 'Bin Ladin Yakalanacak' - 2004-12-12


Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, Usame Bin Ladin’in kesinlikle bölgede olduğunu açıkladı ve bazı istihbarat raporlarına göre izinin bulunması zor olsa da, bin Ladin’in er yada geç yakalanacağını söyledi.

CNN’e konuşan Karzai, El Kaide liderinin nerede saklandığını söylemenin zor olduğunu ifade etti ancak yakalanacağından emin olduğunu vurguladı. Karzai, Bin Ladin’in, komşu İran’da saklandığa dair bir istihbaratı olmadığını da sözlerine ekledi.

El Kaide lideri, 11 Eylül saldırılarının hemen ardından Afganistan ile Pakistan arasındaki dağlık sınır bölgesinde Afgan ve Amerikan güçlerinin elinden kaçmayı başarmıştı.

Bu arada Afgan halkının dünyanın en büyük afyon ve eroin üretici olmaktan utanç duyduğunu belirten Karzai, yönetiminin uyuşturucu ticareti ile mücadelede tam bir kararlılık içinde olduğunu kaydetti.

Karzai, CNN’e açıklamasında çok yakında afyonları imha etmeye başlayacaklarını bildirdi.

Bu arada Karzai yönetimi ülkedeki uyuşturucu kaçakçılarının yakalanması, yargılanması ve cezalandırılması amacıyla kolluk güçleri, hakim ve savcılardan oluşan bir ekibin eğitimine de başladı.

Afyon üretimi Afganistan’a yılda yaklaşık üç milyar dolar kazandırıyor ve ülke ekonomisinin belkemiği sayılıyor.

XS
SM
MD
LG