Erişilebilirlik

Wexler Kıbrıs Konusunda AB ve ABD'ye Yüklendi - 2004-12-10


Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin 25. yıl olağan kurulu toplantısı bugün Washington’da başladı. Pazar günü sona erecek toplantılarda Türk-Amerikan ilişkileri çeşitli açılardan ele alınacak.

Kurultayın açılış oturumuna Türk-Amerikan Dostluk Grubu'nun eş başkanları Temsilciler Meclisi üyeleri Robert Wexler ve Ed Whietfield, AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ve Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlarından Marc Grossman katıldı.

Panele katılan konuşmacılar özellikle son dönemdeki Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde durdu. Konuşmalarda öne çıkan ortak kanı ilişkilerde iniş-çıkışların olduğu, ancak bunların uzun vadeli Türk-Amerikan perspektifi içerisinde önemli olmadığı şeklindeydi.

Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, tarafların birbirini eleştirme hakkı olduğunu ancak bunu yaparken dikkatli davranmaları gerektiğini söyledi:

"Türk-Amerikan ilişkileri son derece önemli ve karmaşıktır. Karşılıklı eleştirilerde ölçüyü elden kaçırmamak, karşı tarafın hassasiyetlerine dikkat etmek gerekir. Hepimiz biliyoruz ki her iki tarafın da birçok konuda hassasiyeti var. O nedenle ilişkilerin temel değerlerini gözden kaçırmayıp, müttefik ve dost olduğumuzu unutmayalım."

Büyükelçi Loğoğlu, konuşmasında tarafların itidalli ton kullanarak eleştirmelerini isterken Florida Milletvekili Robert Wexler da büyükelçinin bu sözlerine katıldı; bu konuda biraz da Türk tarafını eleştirdi:

"Türk tarafı İsrail ve Ortadoğu konusunda bazen yanlış mesajlar veriyor. Türkiye bu konuda farklı görüşleri savunabilir, her ne kadar bu görüşlere katılmasam da bunu anlayışla karşılarım. Ama “devlet terörü” ve “soykırım” gibi ifadeler, hele bunlar gerçeği yansıtmıyorsa- uygunsuz kaçıyor. Bana kalırsa Türkiye’deki bazı politikacılar, İslam dünyasındaki imajlarını artırmak için bazen İsrail ve hatta Amerika’yı haksız yere eleştiriyorlar. Dostlar, birbirlerine bu şekilde davranmazlar."

Robert Wexler, Türk siyasetçileri Ortadoğu konusundaki çıkışlarından dolayı bu şekilde suçlarken, Amerikalı ve Avrupalı politikacıları da çözüm yönünde adım atan Kıbrıslı Türkleri desteklemedikleri, çözümsüzlükte ısrar eden Rumları cezalandırmadıkları için sert bir şekilde eleştirdi:

"Kıbrıslı Türkler çözüm yolunda ciddi riskler aldı. Acaba Avrupa Birliği ve Amerika buna karşılık ne yaptı. Kıbrıslı Türkler üzerindeki ekonomik yaptırımlar azaltıldı mı, barış önünde engel oluşturulan Rumlar bunun karşılığında ne tür bir yaptırımla karşılaştı. Şimdi de Avrupa, Türkiye’nin karşısına geçip, Kıbrıs konusunda yeni tavizler istiyor. Amerika’nın da Kıbrıs konusunda Türk tarafının çabalarını daha fazla takdir eden bir davranış içinde olmasını beklerdim."

Wexler’in Amerika ve Avrupa Birliği'ni Kıbrıs konusunda sert şekilde eleştiren sözleri, toplantıya katılan Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin üyelerince alkışlanırken, Amerika Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından Marc Grossman, Washington’un bu yönde belirli adımlar attığını söyledi:

"Ercan Havaalanı’nın ulaşım açısından güvenli olup-olmadığını belirlemek üzere Kıbrıs’a bir ekip gönderdik. Bizim elimizdeki fonlar elbette Avrupa Birliği’nin fonları kadar büyük değil. Ama 30 milyon Dolarlık bir fonu Kıbrıslı Türkler’e yönlendirdik. Son zamanlarda Avrupa Birliği’ni bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda sık sık hatırlatmada bulunduk."

Marc Grossman, Türk-Amerikan ilişkileri çerçevesinde Irak konusunu da değerlendirdi ve Amerika’nın, Türkmenler dahil Irak’taki tüm tarafları içeren toprak bütünlüğü bozulmayan bir Irak’tan yana olduğunu tekrarladı. PKK-Kongra Gel’in Irak’taki faaliyetlerine de değinen Amerikalı yetkili şöyle konuştu:

"Dünyada hiçbir ülke PKK’yla mücadele konusunda Amerika kadar Türkiye’nin yanında yer almamıştır. Bugünkü adı ne olursa olsun PKK terörist bir örgüttür. Bu örgüt neden hala Irak’ta. Başkan Bush’un da belirttiği gibi Amerika’nın Irak’ta PKK’nın yok edilmesi dışında öncelikleri vardır. Ama PKK sorunuyla da yakında ilgileneceğiz."

Marc Grossman konuşmasında Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine de değindi ve bu konuda Washington’un Ankara’ya verdiği desteği tekrarladı.

17 Aralık tarihinde Türkiye’ye müzakere tarihi verileceği konusunda umutlu olduğunu söyleyen Grosman, bu tarihin de Türkiye için son nokta değil, sonu belli bir sürecin başlangıcı olacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG