Erişilebilirlik

Çankaya'daki Toplantıdan Brüksel'e Mesaj - 2004-12-07


AB zirvesine 10 gün kala Çankaya Köşkü'nde bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Kritik zirve öncesi durum ve zirveden çıkacak karar olasılıklarının değerlendirildiği toplantıda AB’ye “ biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sizde vaatlerinizi yerine getirin” mesajı yollandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında yapılan toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Dışişleri Bakanlığı bürokratları katıldı. 2,5 saat süren topantıdan sonra bir sayfalık basın bildirisi yayınlandı ve Brüksel’e açık bir mesaj yollandı. Bildiride AB üyelerine “Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yaptık, şimdi siz de vaatlerinizi yerine getirin “ dendi.

Türkiye’nin yeni şart istemediği belirtilen bildiride ayrıca, müzakereler için net bir tarih verilmesi istendi, AB tam üyelik perspektifinin önemine dikkat çekildi. Edinilen bigilere gore, Çankaya zirvesinde 17 Aralık’ta Brüksel’de yayınlanması olası üç taslak üzerinde duruldu.

Toplantıda ayrıca Kıbrıs ile ilgili gelişmeler gözden geçirildi, Cumhurbaşkanı Sezer’e Kıbrıs ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Bu arada, Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal 17 Aralık zirvesiyle ilgili değerlendirmede bulunmak üzere bugün biraraya geldiler. Toplantı sonucu "AB'ye tam üyeliğin tartışma konusu yapılamayağı" belirtildi.

Erdoğan “Müzakere süreci tam üyelikle neticelenecek süreç olmalıdır” derken, Baykal da “Kimse Türkiye’nin tam üyelik perspektifi ile oynamasın” diye konuştu.

Görüşme sonrası yapılan basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Hükümet’in oturmuş 3 ana ilkesi olduğunu belirterek, “Bunların birincisi müzakere süreci, tam üyelikle neticelenecek süreç olmalıdır. İkincisi; başka bir karara imkan tanımayan bir müzakare sürecinin başlamasıdır ve bunun tarihi 17 Aralık’ta belirlenmelidir. Üçüncüsü de bizim siyasi hassasiyetlerimiz üzerinde spekülasyona gidilmemesidir” dedi. Baykal, Brüksel’e Erdoğan ile birlikte gidip gitmeyeceği yönündeki soruya “Önemli olan Brüksel’e fikirlerimizin, düşüncelerimizin gitmesidir. Başbakan bizim düşüncelerimizi de götürecektir” dedi. Baykal önümüzdeki günlerde Meclis’te bu konuda bir genel görüşme yapılacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG