Erişilebilirlik

6 Aralık 2004 - 2004-12-06


Irak’ta tırmanan şiddet olayları 30 Ocak’ta yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesi konusundaki tartışmaları da alevlendiriyor. Bush yönetiminin seçimlerin kesinlikle ertelenmeyeceği yönündeki açıklamalarını fazla katı bulan New York Times gazetesi de, Washington’un konuyu Iraklı farklı grupların kendi arasında çözmesini teşvik etmesi gerektiği görüşüne yer veriyor:

"En uygun çözüm, ılımlı Sünniler ile Kürtlerin Ocak seçimleriyle ilgili kaygılarını doğrudan ülkenin saygın Şii lideri Ayetullah Ali Sistani’ye aktarmasını teşvik etmektir. Seçim tarihi konusunda Iraklıların kendi aralarında görüşerek varacakları bir uzlaşma, ulusal çıkarlara, tehlikeli bir sonuca yol açacak zorunlu bir tarih dayatmaktan daha fazla hizmet edecektir."

İran’ın nükleer programı konusunda Avrupa’nın girişimleriyle bir anlaşmaya varılmasını değerlendiren Washington Post, Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armigate’in “Avrupa ve Amerika iyi polis-kötü polis oyununu başarıyla oynadığı için bu anlaşmaya varıldı” yönündeki açıklamasına karşı çıkıyor. İyi ve kötü polislerin ancak eşgüdümlü çalışması durumunda etkili olabileceğini vurgulayan gazete, İran örneğinde, Avrupa ile Amerika’nın birbirini tamamlamak yerine birbirinin çabalarını etkisiz kıldığını savunuyor:

"Amerika zaten İran’a yaptırım uyguladığı ve İran hükümetini boykot ettiği için etkili olabileceği tek yöntem sopa değil havuç politikası olabilir. Buna karşılık Avrupa İran’la görüşmelerde bulunduğu ve ticaret yaptığı için İngiltere, Fransa ve Almanya’nın Birleşmiş Milletler ya da Batı yaptırımlarını desteklemesi Tahran üzerinde büyük bir etki yapar. Ancak Amerika havuç politikasını, Avrupa da sopa politikasını kendi başına uygulamamalıdır. Bu iki yöntemin de uygulandığı eşgüdümlü bir Transatlantik stratejisi işe yarayabilir."

Christian Science Monitor devlet başkanlığı seçimleri sonrasında bütün dünyanın gündemine oturan Ukrayna’daki gelişmeleri mercek altına alıyor. Anayasa mahkemesinin yapılan seçimi geçersiz ilan etmesinin ardından Meclis’te adil bir seçim düzenlenmesini sağlayacak yasal değişikliklerin hükümet yanlısı milletvekilleri tarafından engellendiğini hatırlatan gazete, mücadelenin henüz bitmediği uyarısında bulunuyor:

"Ukrayna halkı ve yabancılar yenilenecek olan seçimin doğru bir şekilde yapılması için tetikte olmalıdır. Batı, özellikle seçim gözlemcileri göndererek sürecin içinde olmalıdır. Özellikle Gürcistan, Sırbistan ve Slovakya gibi otoriter rejimlerin hilelerine alışkın ülkelerden gidecek gözlemciler çok faydalı olacaktır. Seçim reformu yapılsın ya da yapılmasın, Ukrayna, halkın gücünün dağları aşabileceğini kanıtladı. Ukrayna içindeki ve dışındaki demokrasi yandaşları, baskıyı sürdürmelidir."

Los Angeles Times ise, yeni Filistin liderini belirlemek amacıyla yapılacak seçimi değerlendiriyor ve iki adayın; Filistin Kurtuluş Örgütü başkanlığına getirilen Mahmud Abbas ile halen İsrail’de cezaevinde bulunan Mervan Barguti’nin öne çıktığını belirtiyor. İsrail’in seçilmesi durumunda bile Barguti’yi serbest bırakmayacağını açıkladığını hatırlatan gazete, böyle bir durumda İsrail-Filistin ilişkilerinin gerginleşeceği imasında bulunuyor:

"Arafat’ın geçen ay ölmesi, dört yıl önce başlayan ve yüzlerce İsrailli ile binlerce Filistinlinin ölümüne neden olan şiddet eylemlerini sona erdirme fırsatı yarattı. Bush yönetiminin iki tarafı biraraya getirme konusundaki yeni girişimleri de bu sürece katkıda bulundu. Eğer şiddet olayları yeniden ciddi biçimde patlak verirse, İsrail de bir kez daha saldırıya geçecektir ve bu da hem seçimlerin meşruiyetine zarar verecektir hem de Filistinlilerin, İsrail’le görüşmeleri sürdürme konusunda son yıllarda eline geçen en büyük fırsatı ortadan kaldıracaktır."

XS
SM
MD
LG