Erişilebilirlik

Putin: İlişkilere İvme Kazandıracağız - 2004-12-06


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tarihi Türkiye ziyareti devam ediyor. Putin bugün Anıtkabir’i ziyaret etti ve Çankaya Köşkü’nde düzenlenen resmi karşılama töreninin ardından, önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le görüştü, daha sonra da heyetlearası görüşmelere katıldı. Putin – Sezer görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı “ ticari ve ekonomik ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmakta kararlıyız” dedi.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, dün akşam kalabalık bir heyetle Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret için başkente gelen Putin, dün akşam Çankaya Köşkü’nde onuruna verilen yemeğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Putin’in ziyaretini tarihi bir ziyaret olarak niteledi. İki ülke arasındaki siyasal ilişkilerin giderek geliştiğini belirten Sezer, “Beklentimiz ekonomi alanındaki işbirliğimizin daha da geliştirilmesidir” diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin de yemekte yaptığı konuşmada, “Çok saygı duyduğumuz bir ortakla ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız” dedi.

Putin bugünkü resmi programına ise Anıtkabir’i ziyaret ederek başladı. Saygı duruşunun ardından Anıtkabir özel defterini imzalayan Putin, deftere, “Rusya’da Türk halkının büyük oğlu Kemal Atatürk’ün hatırasına büyük değer veriliyor” diye yazdı.

Rusya Devlet Başkanı, Türk devletinin yeniden doğuşu ve iki ülke arasındaki dostluğun temelinin de Atatürk’ün sayesinde gerçekleştiğini kaydetti. Anıtkabir ziyaretinin ardından, Çankaya Köşkü’ndeki resmi karşılama törenine katılan Putin, daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer ile başbaşa görüştü ayrıca iki ülke heyetleri arasında da görüşmeler yapıldı.

Görüşmelerin ardından ise Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Sezer ile “Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Dostluğun ve çok Boyutlu Ortaklığın Derinleştirilmesine İlişkin Ortak Deklarasyonunu” imzaladı ve basına açıklama yapıldı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, görüşmelerde bölgesel ve dünyadaki sorunları değerlendirdiklerini söyledi ve “iki ülke arasında imzalanan ortak deklarasyonun ikili ilişkilere ivme kazadıracağını” söyledi.

Başbakan Erdoğan’ la yapacağı görüşmede iki ülke arasındaki işbirliğinin pratik yönlerini değerlendireceklerini belirten Putin, “ ticari ve ekonomik ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmakta kararlıyız” dedi.

Konuşmasında terörizm konusunda da değinen Putin, Türkiye’nin de uluslararası terörizme maruz kaldığını ve “Türkiye’nin Rusya’ya terörizm konusunda gösterdiği manevi ve siyasi destekten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Putin ayrıca her iki ülkeninde terörizm konusuna ve uluslararası sorunlara yaklaşımınlarının aynı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer de açıklamasında, “ilişkilerimizi çok boyutlu ortaklığa taşıma niyetindeyiz “dedi.

İki ülke arasında ayrıca mevcut ikili ticari ve ekonomik ilişkileri genişletecek ve bazı alanlarda işbirliğini artıracak altı ayrı belgeye daha imza atılacak.

Putin bugün ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç’la görüşecek. Daha sonra Türk işadamları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında biraraya gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ankara'daki son randevusu ise Başbakan Erdoğan'la olacak. Putin ayrıca akşam saatlerinde, Erdoğan’ın onuruna vereceği yemeğe katılacak.

Tarihi ziyaretin gündeminde ise enerji, ekonomi ve savunma alanlarında işbirliği projeleri ve uluslararası teröre karşı ortak mücadele var. Putin’in temaslarında özellikle, Çeçen terörü konusunu gündeme getireceği ve terörle mücadeleye daha aktif destek isteyeceği belirtiliyor.Dün Türk ve Rus Enerji bakanları da biraraya geldi. İki bakan bugün enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı imzalayacak. Enerji Bakanı Hilmi Güler görüşmenin ardından, Rusya’nın doğalgaz, petrol, enerji özelleştirmeleri, elektrik ve doğalgaz dağıtımları konularına ilgi duyduğunu söyledi.

Bu arada Ankara’da Putin’in ziyareti nedeniyle alınan yoğun güvenlik önlemleri de dikkati çekiyor. Başkent’te Putin’in korunmasında 3 bine yakın polis görev yaparken, Rusya Devlet Başkanı’nın Türkiye ziyareti Rusya’nın Ankara büyükelçiliği önünde Kafkas Çeçen Dayanışma komitesinden yaklaşık 25 kişilik bir grup tarafından protesto edildi.

Rusya Devlet başkanı’nın bu ziyareti Eylül ayında yapması planlanmış, ancak Kuzey Osetya’daki okul baskını nedeniyle Putin’in Türkiye ziyareti ertelenmişti. Vladimir Putin’in bu akşam başkent temaslarını tamamlayarak, Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG