Erişilebilirlik

Amerika Irak'taki Asker Sayısını Artırıyor - 2004-12-02


Irak’ta Ocak ayında planlanan seçimlerin güvenliğini sağlamak amacıyla Amerika, bu ülkedeki askerlerinin sayısını geçici olarak artırmaya karar verdi.

Amerika Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, halen 138 bin olan asker sayısının, 150 bine çıkarılacağı bildirildi.

Bu arada Irak’ta öndegelen Sünni politikacılar, yeniden seçimlerin ertelenmesi çağrısı yaptı.

Başbakan İyad Allavi’nin seçimin zamanında yapılacağını bildirmesine rağmen Sünni liderler, güvenlik koşullarıyla nedeniyle 30 Ocak’ta seçime gidilmesinin uygun olmadığını açıkladı.

Başkan Bush ise ertelemeye karşı çıkarak Irak halkı için sandıkbaşına gitme zamanı geldiğini bildirdi.

Öte yandan Iraklı direnişçilerin bugün Bağdat’ın merkezine düzenledikleri havan saldırısında bir kişi ölürken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Musul’da ise bir Amerikan askeri devriye gezerken vurularak öldürüldü, Iraklı polis oldukları sanılan çok sayıda yeni ceset bulundu.

Irak'ın Komşularından Sınır Güvenliği Önlemi

Irak’a komşu ülkeler, bu ülkeyle sınırlarını daha iyi koruma sözü verdi.

Komşu ülkeler arasında Tahran’da yapılan toplantıda, Irak hükümetiyle işbirliğinin artırılması ve teröristlere her türlü mali desteğin kesilmesi de kararlaştırıldı.

Sona eren toplantıya Irak’la birlikte Türkiye, Mısır, Ürdün, Suriye, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Milletlerden temsilciler katıldı.

XS
SM
MD
LG