Erişilebilirlik

Ukrayna'da Gerginlik Tırmanıyor - 2004-11-28


Ukrayna’da ana muhalefet lideri Viktor Yuşçenko, taraftarlarından Kiev sokaklarındaki gösterilerine devam etmelerini istedi.

Yuşçenko’nun bu çağrısından kısa bir süre önce ise Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma muhalefet lideri ve taraftarlarından başkent Kiev’deki resmi binalara uyguladıkları ablukayı kaldırmalarını istemişti.

Devlet Başkanı Leonid Kuçma, çağrıyı, bugünkü Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısından sonra yaptı.

Konsey üyeleri de çağrıyı desteklemiş ve taraflardan sorunu birlikte çalışarak çözmelerini istemişti.

Yuşçenko ile seçimin galibi ilan edilen Başbakan Viktor Yanukoviç arasındaki görüşmelerde ise ilerleme sağlanabilmiş değil.

Bu arada Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı, siyasi krizin çözümü için herhangi bir taraf lehine güç kullanılamayacağını açıkladı.

Muhalefet lideri Viktor Yuşçenko, Ukrayna’daki siyasi krizin ancak devlet başkanlığı seçimi tekrarlanırsa, çözülebileceğini söylüyor.

Yuşçenko, tekrar edilecek seçimlerin 12 Aralık tarihinde yapılmasını ve bu kez kendi ifadesiyle, “dürüst seçim memurlarının” sandık başında görev yapmasını istiyor.

Görev süresi dolan ve Başbakan Viktor Yanukoviç’i destekleyen Devlet Başkanı Leonid Kuçma ise, tarafları uzlaşmaya gitmeleri için iknaya çalışıyor.

Ukrayna meclisi dün, seçimleri geçersiz saydı ve Yüksek Seçim Kurulu hakkındaki güvensizlik önergesini kabul etti. Seçim Kurulu, geçen Pazar günü yapılan ikinci tur seçimi, Başbakan Yanukoviç’in kazandığını ilan etmişti.

Meclisin seçimi geçersiz sayan kararı bağlayıcı nitelik taşımıyor, bununla birlikte geçen haftaki oylamanın sonuçlarından memnun kalınmadığını, açıkça ortaya koyuyor.

Seçim sonuçlarının resmi gazetede yayınlanmasını askıya alan Anayasa Mahkemesi ise, yarın muhalefetin usulsüzlük iddialarını dinlemek üzere toplanıyor.

Başbakan Yanukoviç, en fazla ülkenin doğusunda destek buluyor. Rusça konuşan Ukraynalıların çoğunlukta olduğu doğu bölgesinin yerel yöneticileri, yeni başkanın Yuşçenko olması durumunda özerklik isteyeceklerini söylüyor.

Yanukoviç dün doğuya giderek bu yerel yöneticilerle görüştü. Muhalif lider Yuşçenko ise, özerklik ilan edeceklerini açıklayan bu yerel yöneticilerin yargıya sevk edilmesini istiyor.

Ukrayna’da seçimlerle birlikte gelen siyasi kriz diğer dünya başkentlerinde de yankı buldu. Avrupa Birliği ve Amerika, hile iddiaları soruşturulup sonuca bağlanmadan, mevcut haliyle seçim sonuçlarını kabul etmeyeceklerini söylüyor.

Başbakan Viktor Yanukoviç’i destekleyen Rusya ise, Batı ülkelerini bu tavırları nedeniyle Ukrayna’nın iç işlerine müdahale etmekle suçluyor.

XS
SM
MD
LG