Erişilebilirlik

Irak Geçici Hükümeti: 'Seçimler Ertelenmeyecek' - 2004-11-27


Irak Geçici Hükümeti, Ocak ayı sonunda yapılması planlanan seçimlerin ertelenmemesi için kararlı olduklarını açıkladı.

Hükümet sözcüsü, Irak hükümetinin seçimin zamanında yapılmasında kararlı olduğunu söyledi.

Tahir El Nakıb, "Başbakan Iyad Allavi seçimin ertelenmesinin katılımı artıracağına ikna olmuş değil. Başbakan tüm Iraklılar'ı seçime katılmaya çağırıyor" dedi.

Sözcü, Allavi'nin seçim komisyonu yetkilileriyle bir toplantı yaptığını ve komisyonun tüm hazırlıkların yolunda gittiğini bildirdiğini belirtti.

Eski Irak Hükümet Konseyi’nin üyelerinden Sünni Arap politikacı Adnan Paçacı liderliğinde dün toplanan çoğu Sünni ve Kürt en az 15 siyasi grup seçimin 6 ay ertelenmesini istemişti.

Açıklamada, bu ertelemenin, güvenlik koşullarının düzelmesi için gerekli olduğu belirtilmişti.

Aralarında iki Kürt partinin de yeraldığı gruplar, ülkede güvenlik sorununun hala aşılamadığını bu nedenle de seçimlerin sağlıklı bir ortamda düzenlenemeyeceğini savunuyor.

Bu partiler arasında, Irak'taki Sünnilerin en büyük siyasi oluşumu Irak İslam Partisi ile Irak Kürdistan Demokratik Partisi ve Irak Kürdistan Yurtsever Birliği de bulunuyor.

Irak nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan Şiilerin çoğunluğu ise, seçimlere gitmek konusunda istekli.

Başkan Bush, tatilini geçirdiği Teksas Crawford'taki çiftliğinde dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta seçimlerin planlanan tarihte yapılmasından yana olduğunu dile getirdi.

Bush, "Irak Seçim Komisyonu, seçimin Ocak ayında yapılmasını öngördü, umarım ocakta yapılır" dedi.

XS
SM
MD
LG