Erişilebilirlik

Dışişleri'nden Milletvekillerine Irak Brifingi - 2004-11-26


Irak’ta yaşananlar ve Türk şoförlerine yönelik saldırılar, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu’nda ele alındı. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin milletvekillerine verdiği Irak brifingi sonrası soruları yanıtlayan Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Türkiye ile Amerika arasında gerginliğe neden olan, 'Amerika’nın Irak’ta soykırım yaptığı' sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Irak’ta Türk şoförlerine yönelik saldırılar bugün Meclis İnsan Hakları Komisyonunda ele alındı. 60’dan fazla Türk şoför ve işçisinin bölgede öldürülmesinin ardından yapılan bu toplantıda, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ve Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Korutürk konuyla ilgili milletvekillerine bir brifing verdi.

Meclis İnsan hakları komisyonu başkanı Mehmet Elkatmış brifing sonrası yaptığı açıklamada, toplantının gündeminde genel olarak Irak’ta yaşanan son durumun ele alındığını söyledi. Elkatmış bir gazetecinin, dün Amerika’ya yönelik yaptığı sert eleştirilerin arkasında olup olmadığını sorması üzerine, 'Biz her zaman söylediklerimizin arkasında dururuz,' yanıtını verdi.

Irak konusu dün de Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nda ele alınmıştı. Komisyon başkanı Mehmet Elkatmış dün yaptığı açıklamada Amerikan ordusunun Irak işgalinin 'soykırım ve barbarlığa' dönüştüğünü söylemişti. Amerika’ysa bu açıklamadan duyduğu rahatsızlığı Ankara’ya iletmişti.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu başkanı Mehmet Elkatmış’ın, 'Amerikalıların Irak’ta soykırım yaptıkları ve insanlık suçu işledikleri' yönündeki ağır açıklamaları Türkiye ile Amerika arasında gerginliğe neden oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise geçtiğimiz hafta Amerika Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le yaptığı telefon görüşmesinde, Amerika’nın Irak politikasını sert bir dille eleştirdiği iddiasının da, Washington’ı rahatsız ettiği belirtiliyor.

Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan konuyla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, Amerika’nın Irak politikasını eleştirmesi nedeniyle Türkiye’ye 'sözlü nota verdiği'” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Namık Tan, Erdoğan’ın Cheney’le yaptığı telefon görüşmesinde, bölgesel konular çerçevesinde Irak’taki ve bu bağlamda Felluce’deki gelişmelerden dostane bir şekilde söz edildiğini belirtti. Sözcü Tan, görüş alışverişinin Amerika ile Türkiye arasındaki siyasi diyaloğun bir parçası olduğunu ifade etti.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu başkanı Mehmet Elkatmış’ın Amerika’yı Irak savaşı konusunda eleştirilen sert ifadelerinin ardından, bir başka AKP milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Amerika Başkanı Bush’a Irak savaşı konusunda bir eleştiri mektubu yazdı.

AK Parti Samsun milletvekili Demir, Bush’a iletilmek üzere Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’a teslim ettiği mektupta, 'Adalet ve özgürlürlük söylemleri ile işgal ettiğiniz Irak’ta, insani değerleri hedef tahtasına koyan intikam halkaları, hayatı düğümleyen zincirlere dönüşmekte, bu nefret zinciri başta kendi halkınız olmak üzere tüm insanlığın boynuna dolanmaktadır' ifadesine yer verdi.

XS
SM
MD
LG