Erişilebilirlik

Şişmanlık Kalbe Zararlı - 2004-11-26


Bugün çok sayıda hastalığın temelinde, obezite olarak adlandırdığımız, aşırı şişmanlık yatıyor. Yeni yapılan bir çalışma, düzensiz kalp atışından doğal rahatsızlığın da, aşırı şişmanlığa bağlı geliştiğini ortaya çıkardı.

57 yaşındaki John Nagle, birkaç yıl önce kalp krizi geçirdiği şüphesiyle acil servise yetiştirilmiş. Ancak hastaneye kaldırıldığı sırada göğüs ağrısı hissetmemiş. Nagle şöyle konuşuyor:

"Hastaneye ilk geldiğimde, nefes alamıyordum, ama göğüs ağrısı yoktu. O zaman düzensiz kalp atışı yaşadığımı fark ettiler."

Boston’da bulunan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Thomas Wang, düzensiz kalp atışının yaygın olmakla birlikte oldukça ciddi bir rahatsızlık olduğunu belirtiyor:

"Düzensiz kalp atışı, inme ve kalp yetmezliğinin başlıca nedenlerinden biri olmakla birlikte, ölüm riskini de artırabiliyor. Kalbin kulakçıklarından birinin düzensiz aralıklarla atmasıyla birlikte bu sorun genel olarak kalbin tamamına yansıyor."

İlerleyen yaş, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları, düzensiz kalp atışı rahatsızlığını artıran etkenler arasında yer alıyor. Doktor Wang ve meslektaşları, aşırı şişmanlığın da bu rahatsızlığa bir etken olduğuna dikkat çekiyor. Doktorlar, bu kararı, Framingham Kalp Çalışmaları adlı bir kuruluşta düzenledikleri araştırmanın sonuçlarına bağlıyor. Dr. Wang böyle düşünenlerden:

"Aşırı şişmanlığın, düzensiz kalp atışı rahatsızlığının gelişmesinde yüzde 50 payı olduğunu ortaya çıkardık."

Araştırmacılar, kadınlı erkekli 5 bin kişi üzerinde 14 yıl süren bir inceleme yaptı. Deneklerin yaş ortalamasıysa 57 idi. John Nagle deneklerden birisiydi:

"Merdivenlerden ya da yokuş yukarı çıktığımda kalbimin atmak için büyük bir çaba sarf ettiğinin farkındayım. Ne kadar kilo alırsam, vücuduma ne kadar yük bindirirsem, kalbim de atmakta o kadar zorlanıyor."

Aşırı şişmanlık kalp atışını nasıl etkileyebilir. Bunu da Doktor Wang’a sorduk:

"Şişmanlığın, kalp ve asıl sorunun yaşandığı kalp kulakçıklarının yapısına bir etkisi olsa gerek. Bir kere düzensiz kalp atışı başladı mı, doktorların bunu geriye çevirmesi çok zor. Bu da şu anlama geliyor. Bundan böyle, inme ya da diğer komplikasyonlardan korunmak amacıyla hayatınız boyunca kalp atışlarınızı dengeleyen ilaçlardan almak zorunda kalıyorsunuz."

Araştırma sonuçları Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde (JAMA - Journal of American Medical Association) yayınlandı. Dr. Wang ve meslektaşları, nüfus genelinde şişmanlama oranı arttıkça düzensiz kalp atışı rahatsızlığının da artacağı görüşünde. Ancak, kilo verilmesi durumunda, düzensiz kalp atışı riskinin de azalacağını belirtiyorlar.

XS
SM
MD
LG