Erişilebilirlik

Yunan İddialarına Genelkurmay'dan Yanıt - 2004-11-23


Genelkurmay Başkanlığı, Türk uçaklarının Yunanistan’ın hava sahasını ihlal ettiği iddialarını yalanladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın dünkü açıklamasında, “Ege’nin uluslararası hava sahası, hiçbir ülkenin iznine tabi değildir.” ifadesi kullanıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bildiride, Türkiye’nin iyi niyetine karşılık Ege’de yapılan uçuşlar hakkında yanlı ve tahrik edici haberlerin medyaya sızdırılmasının rahatsızlık yarattığı belirtildi. Açıklamada, Ege’de uluslararası hava sahasının kullanımının hiçbir ülkenin iznine tabi olmadığı ve Türkiye’nin de bu hakkını kullanmama gibi bir niyeti olmadığı bildirildi.

Bildiride ayrıca, Yunan basınında “Türk uçaklarının hava muharebesi sırasında ateş topu kullandıkları” yönündeki haberlere de açıklama getirildi. Genelkurmay başkanlığı, Türk hava kuvvetlerine ait bir F-16 uçağının geçtiğimiz hafta Ege’de eğitim uçuşu yaptığı sırada, füze radarını kendisine kilitleyen bir Yunan uçağından korunmak için uluslararası hava sahasında üç adet ateş topu kullandığını belirtti. Açıklamada, Türk uçağının Yunan uçağını taciz ve tahriğinin söz konusu olmadığı, aksine Yunan uçağının radar kilitleyerek Türk uçağına taciz de bulunduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Yunanistan’a iyi niyetini ve dostluğunu göstermek için özellikle Atina Olimpiyatları süresince Ege’deki tatbikatlarını iptal ettiği de hatırlatıldı. Genelkurmay başkanlığı, Yunan basınındaki “Türklerin Ege’de uçuşlarını arttırdığı” yönündeki haberlerinin de doğru olmadığını belirterek Türkiye’nin bir önceki yıla kıyasla 2004 yılında Ege’deki faaliyetlerini yüzde 65 oranında azalttığına dikkat çekti. Türk Silahlı Kuvvetleri, Ege’de gerçekleştirdiği deniz ve hava eğitim faaliyetlerinde gerginlik yaratacak uygulamalardan kaçınmaya büyük özen gösterildiğini ve aynı davranışı komşu ülkeden de beklediğini belirtti.

Son haftalarda Yunan medyasında sıkça yeralan Türkiye’nin Yunanistan’ın hava sahasını ihlal ettiği yönündeki haberler Türkiye’yi uzun süredir rahatsız ediyor.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’da bu ay başında yaptığı basını bilgilendirme toplantısında Yunanistan'ın, Türkiye'nin Ege'deki uçuşlarını artırdığına yönelik iddialarının gerçekleri yansıtmadığını ifade etmişti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise yaklaşık on gün önce yaptığı açıklamada, Yunan askeri uçaklarının NATO gözetiminde Ege'nin hava sahasında keşif yapan iki Türk F-16 askeri uçağını taciz ettiğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG