Erişilebilirlik

Powell, İsrail ve Filistin Liderleriyle Görüştü - 2004-11-22


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, uzun süredir kesintiye uğramış olan Ortadoğu barış görüşmelerini yeniden canlandırabilmek için bugün, İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüştü. Kudüs’teki görüşmede İsrailli yetkililer, Filistin seçimlerine gerekli desteği sağlama sözü verirken, Batı Şeria’nın Eriha kentinde Powell’a biraraya gelen Filistinli yetkililer reformlara devam etme ve şiddete son verme kararlılığını yineledi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrailli ve Filistinli yetkililerle doğrudan görüşmeler için bir buçuk yıl önce bölgeyi ziyaret etmişti. O tarihten bu yana “Yol Haritası” adlı uluslararası barış planında bir ilerleme sağlanamadı. Washington ve Tel Aviv, barış planının uygulanamamasından Filistin Yönetimi Başkanı Yaser Arafat’ı sorumlu tuttu ve onunla görüşmeyi reddetti.

Ancak, Arafat’ın ölümünden bu yana taraflar barış için doğan yeni fırsatı dile getiriyor ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini belirtiyor.

Colin Powell, bugünkü görüşmelerinin ardından “Yol Haritası” planının yeniden canlandırılması çağrısında bulundu. Powell şöyle dedi:

“Filistin Yönetimi Başkanının ölümüyle yeni koşullar doğmuştur. Filistin tarafından yeni liderler ön plana çıkmaktadır ve yaklaşan Filistin seçimleri de “Yol Haritası”nı canlandırmak için bir fırsat sunmaktadır.”

Dışişleri Bakanı Powell, barış çabalarına bir şans tanıyabilmek için Filistin tarafının şiddete son vermesi gerektiğini vurguladı. Powell, yeni Filistinli liderlerden militanları, saldırıları durdurmaya ve siyasi sürece katılmaya ikna etmelerini istedi. Washington ayrıca, 9 Ocak’ta yapılacak ve Arafat’ın yerine yeni liderin belirleneceği seçime desteğini dile getirdi.

Colin Powell, daha önce İsrail Başbakanı Ariel Sharon ve Dışişleri Bakanı Silvan Shalom ile yaptığı görüşmelerde, Filistin seçimlerine yardımcı olmanın önemini vurguladı:

“Filistinliler seçimlere katılacak adaylara ulaşabilmeli ve sandık başlarına gidebilmeli... İsrail’in atabileceği adımları bir takvime bağlamak istemiyorum. Ancak, İsrail, yapılması gerekenleri anlamıştır.”

İsrail Dışişleri Bakanı Shalom da, İsrail’in güvenliğini tehlikeye düşürmediği sürece seçimlerin destekleneceğini söyledi:

“İsrail, Filistinlilerin yapacağı seçimi kolaylaştırmak için elinden geleni yapacaktır. Buna serbest dolaşım hakkı da dahildir.”

Ancak Shalom, Filistinlilerin istediği gibi, seçime kadar askerlerin Filistin bölgelerinden çekilip çekilmeyeceği konusunda bir yorumda bulunmadı.

Amerika Dışişleri Bakanı, İsrail ve Filistin liderleriyle görüşmelerini tamamladıktan sonra Mısır’a geçti. Powell Şarm el Şeyh’te bu akşam ve yarın yapılacak Irak’la ilgili uluslararası konferansa katılacak. Powell, burada İsrail-Filistin anlaşmazlığını görüşme olanağı da bulacak.

XS
SM
MD
LG