Erişilebilirlik

Powell Barış İçin Orta Doğu'da - 2004-11-21


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell İsrailli ve Filistinli liderlerle, uzun süredir aksamış olan barış çabalarını yeniden başlatmanın yollarını aramak üzere bugün İsrail'e gidiyor. Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinin Dışişleri Bakanları da önümüzdeki haftalarda aynı amaçla bölgeyi ziyaret edecekler.

Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümünden sonra uluslararası topluluk İsrail-Filistin barış çabalarını yeniden başlatma umuduyla diplomatik adımlar atmaya başladı.

Colin Powell yarın sabah İsrail Başbakanı Ariel Sharon ve Dışişleri Bakanı Silvan Shalom'la görüşecek. Daha sonra Batı Şeria'daki Eriha'ya geçecek olan Powell burada da geçici Filistin liderleriyle biraraya gelecek. Powell Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Ahmet Kureya'yla görüşecek.

Filistinliler Powell'in kuvvetlerini Filistin topraklarından çekmesi ve 9 Ocak'ta yapılması planlanan seçimlerin aksamadan gerçekleşmesine imkan vermesi için İsrail'e baskı yapmasını istiyor. İsrail yetkililerinin, böyle bir öneriyi dikkate alacaklarını söyledikleri bildiriliyor. İsrail ayrıca önümüzdeki yıl için planlamış olduğu Gazze bölgesinden çekilme işlemini yeni Filistin liderleriyle koordine etmeye hazır olduğunu belirtiyor.

Powell'ın bugün başlayan ziyareti kısa sürecek ve muhtemelen, geçen hafta açıkladığı istifasından sonra, görevi bırakmadan önce bölgeye yaptığı son gezi olacak. Powell istifasını açıklarken Yaser Arafat'ın ölümünden sonra Orta Doğu'da yeni barış olanaklarını araştırmak için bölgeye gideceğini söylemişti.

Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dört yıl içinde Colin Powell çatışmaları durdurmak ve çeşitli barış girişimlerini görüşmek üzere birçok kez bölgeye gitti. Son olarak bir buçuk yıl kadar önce Ürdün'ün Akabe kentinde yapılan Orta Doğu zirvesinde, "Yol Haritası" denen barış planı Başkan Bush tarafından açıklanmıştı. Ancak plan daha baştan aksaklığa uğramış ve Filistinlilerle İsrail arasında yeni şiddet olayları patlak vermişti.

Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümündeni sonra ise bütün taraflar barış için yeni fırsatlar doğabileceği konusunda umutlu olduklarını belirtmişti. Dışişleri Bakanı Powell'ın bu ziyareti de bu umudu bir kez daha vurgulamayı ve Başkan Bush'un, yeni fırsatları değerlendirme vaadini yerine getirmeyi amaçlıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la Alman ve İspanyol Dışişleri Bakanlarının da önümüzdeki haftalarda bölgeyi ziyaret etmeleri bekleniyor.

Ancak barış girişimlerinin yanısıra Filistin bölgelerinde şiddet olayları devam ediyor. Cumartesi günü Batı Şeria'daki Nablus'ta iki Filistinli genç ve Gazze bölgesindeki bir Musevi yerleşim merkezi yakınında bir Filistinli, İsrail askerleri tarafından öldürüldü. İslami Cihad örgütü bugün yaptığı açıklamada kendi militanlarından birinin dün Gazze'de İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü doğruladı.

XS
SM
MD
LG