Erişilebilirlik

'AB Olsa da Olmasa da Türkiye Emin Adımlarla İlerliyor' - 2004-11-21


Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için müzakarelere başlayacağı tarihin açıklanması beklenen 17 Aralık zirvesi’ne bir aydan az bir zaman kala Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Avrupa Birliği konusunda ilginç bir açıklama geldi. Başbakan, yatırımlarla yeni bir heyecan yaşandığını belirterek, "Türkiye, 17 Aralık'ta farklı bir zeminle zamanı yakalayacak, ama bu olsa da olmasa da Türkiye emin adımlarla zaten geleceğe yürüyor" dedi.

Edirne'de bin kişiye iş imkanı sunacak olan İpekyol Tekstil Fabrikası’nın temel atma ve Devlet Su İşleri'nin 35 tesisinin toplu açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Türkiye bir heyecanı yaşıyor. Bunu devam ettirmek hepimizin gayretiyle olacaktır. Umutsuz değiliz. Türkiye 17 Aralık'ta farklı bir zeminle zamanı yakalayacaktır. Bu olsa da olmasa da Türkiye emin adımlarla zaten geleceğe yürüyor” dedi.

Başbakanın bu sözleri, kendisini dinleyenler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

1 Ocak 2005’ten itibaren Teşvik Yasası'nın kapsamını genişleteceklerini dile getiren Erdoğan, Türk müteşebbisinin dünyanın her yerinde yatırımlar yaparak, yerini aldığını hatırlattı.

İhracatın 62 milyar Dolara yükselmesinde Türk müteşebbisinin önemli payı olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Ancak sıkıntılarımız da yok değil. Türkiye hala bürokratik oligarşiyle mücadelesini sürdürmektedir. Zaman zaman buna maalesef sivil oligarşi de karışıyor” dedi.

Türkiye ile Bulgaristan arasında yeni bir sınır kapısı açılacağına değinen Erdoğan, açılacak Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın Türkiye tarafının hazırlandığını söyledi.

Bulgar tarafının henüz hazırlıklarını tamamlayamadığını dile getiren Başbakan, "Bir tarih verdiğimiz zaman bu o tarihte bitmeli. Biz temel atarken tarih veririz ve bitiririz. Türkiye geçmişte temelini attığı, ancak bitiremediği tesislerin maliyetini çekiyor. Bitirilemeyen tesislerin bitirilmesini önceliğe aldık. Böylece halkımızın psikolojik çöküşünü de tedavi ediyoruz" dedi.

XS
SM
MD
LG