Erişilebilirlik

Bush APEC Zirvesinde - 2004-11-20


Başkan Bush, Şili'nin başkenti Santiago'da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) zirvesi çerçevesinde liderlerle görüşmelerine başladı.

Bush, bugün Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Japonya, Kanada, Güney Kore, Endonezya liderleriyle ikili görüşmeler yapacak.

Başkanın bu görüşmelerde Kuzey Kore'ye, nükleer programına son vermesi için baskıların sürdürülmesi gerektiğini söylemesi bekleniyor.

Bush'un Cumartesi günleri yaptığı radyo konuşmasında ise bugün Santiago'da yapılacak görüşmelerin Pasifik bölgesinde ilişkilerin ve ortak güvenliğin güçlendirilmesine katkıda bulunması dileğini dile getiriyor.

Başkan Bush yarın da Meksika Cumhurbaşkanı Vicento Fox'la görüştükten sonra ev sahibi Şili'nin Cumhurbaşkanı Ricardo Lagos'la ortak basın toplantısı yapacak.

21 ülkenin üye olduğu APEC örgütünün iki günlük zirve toplantısında özellikle dünya çapında ticaret ve terörizm konuları üzerinde durulması bekleniyor.

Toplantıların başlamasından önce Santiago'da yapılan gösterilerde, Amerika'nın Irak'taki askeri varlığı ve serbest ticaret protesto edildi.

Polisin taş atmaya çalışan göstericilere karşı basınçlı su kullanmasına rağmen, Şili hükümeti bir günlük tatil ilan ettiği için başkent Santiago'nun merkezinin tenha olduğu görüldü ve gösteri sırasında olay çıkmadı. Yaklaşık 15,000 gösterici, yürüyüş sonunda bir parkta yapılan konuşmaları ve bir konseri dinledi.

XS
SM
MD
LG