Erişilebilirlik

Dışişleri'nde Irak Toplantısı - 2004-11-17


Dışişleri Bakanlığı’nda bugün Irak’la ilgili bir çalışma toplantısı yapılıyor. Toplantıda Felluce’deki son durum, bölgedeki güvenlik sorunları ve önümüzdeki hafta Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak Irak konferansı ele alınıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nda bugün Irak ve Ortadoğu konularının ele alındığı bir toplantı yapılıyor. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün başkanlık ettiği toplantıya Irak’la ilgili üst düzey bakanlık bürokratları ve teknisyenleri de katılıyor.

Felluce’de bir Amerikan deniz piyadesinin bir camiide ağır yaralı olarak yatan bir Iraklıyı öldürmesi görüntüleri Ankara’da da rahatsızlık yarattı. Dışişleri Bakanlığı bugün düzenlendiği toplantıda, Felluce’deki harekat sonrası durum ve gelişmeleri değerlendiriyor. Ankara Felluce’deki çatışmalar sürerken bölgedeki gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı geçtiğimiz hafta dile getirmişti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Amerikalı meslektaşı Colin Powell’la bir telefon görüşmesi yaparak Türkiye’nin kaygılarını Amerika’ya iletmişti.

Ayrıca Irak toplantısında bölgedeki genel güvenlik durumu ve Türk şoför ve işçilerinin bölgedeki güvenliği de ele alınıyor. Irak’ta Türk şoför ve işçilerine yönelik kaçırma ve öldürme olayları artarak devam ederken, Ankara bölgede güvenliğin korunmasının acil bir öncelik olduğunu sıklıkla dile getiriyor.

Toplantıda ayrıca önümüzdeki hafta Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde yapılması planlanan Irak konferansı için de bir ön hazırlık yapılıyor. 22-23 Kasım tarihlerinde düzenlenecek ve Türkiye’nin de katılacağı Irak’la ilgili uluslararası toplantıya, Irak geçici hükümetinin Başbakanı İyad Allavi, Birleşmiş Milletler yetkilileri ve İslam konferansı örgütüne üye ülkelerin katılmaları bekleniyor. Konferans, Irak’ın geleceği konusunda alınacak kararlar ve tartışılacak konular açısından büyük önem taşıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıda, Ortadoğu’daki gelişmelerde ele alınıyor. Filistin lideri Yasser Arafat’ın ölümünün ardından Filistin ve Ortadoğu’daki durum değerlendiriliyor. Ankara’daki liderler Filistin devlet başkanının yaşamını kaybetmesinin ardından yayımladığı mesajlarla, Türkiye’nin Filistin davasına olan desteğinin süreceğini belirtmişlerdi.

Bu arada Ankara’nın bugün bir ziyaretçisi var. Almanya Savunma Bakanı Peter Struck bugün başkente geliyor. Alman Bakan iki günlük Ankara temaslarında, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’le görüşecek. Türkiye ve Almanya arasında uzun süredir çözülemeyen Leopar tanklarının satışı konusunun da bu görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor. Almanya, Türkiye’nin Leopar tanklarını Kürtlere karşı kullanabileceği iddiasıyla, Türkiye’ye bu tankları satmak konusuna sıcak bakmıyordu.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Avrupa Birliği dönem başkanlığını 1 Ocak 2005 tarihinde devralacak olan Lüksemburg’a yaptığı ziyaret, Ankara’dan yakından izleniyor. Başbakan Erdoğan’ın bu akşam temaslarını tamamlayarak başkente dönmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG