Erişilebilirlik

Blair: 'Koalisyon Irak'a Demokrasi Gelince Ayrılacak' - 2004-11-14


İngiltere Başbakanı Tony Blair, 2005 yılı sonunda Irak güvenlik güçlerinin ülkede asayişi sağlayacak duruma gelebileceğini söyledi.

NBC televizyonunun sorularını yanıtlayan İngiliz lider, Irak’a daha fazla asker gönderme fikrine karşı çıktı, ülkenin güvenliğinin biran önce Irak güçlerince sağlanması gerektiğine işaret etti.

Amerika öncülüğündeki koalisyon, Iraklı asker ve polisleri eğitiyor. Başkan Bush bu konuda yaptığı bir açıklamada, Ocak ayı itibariyle toplam 125 bin güvenlik gücünün eğitimini tamamlamış olacağını söyledi.

Ocak ayında Irak’ta seçimler yapılması planlanıyor. İngiltere Başbakanı Tony Blair de, seçimlerin yapılacağına emin olduğunu söyledi ancak kesin bir tarih vermedi.

Blair, Irak’ı Saddam Hüseyin diktatörlüğünden kurtararak özgürlüğüne kavuşturan kuvvetlerin şimdi aynı şeyi, ülkeyi teröristlerden kurtararak tekrarladığını belirtti. Blair şöyle konuştu:

“Irak’tan çıkış stratejisi, demokratik Irak’ın sağlanabilmesidir ve bu olduğu takdirde, bölgeye ve bizim güvenliğimize etkisi de büyük olacaktır.”

Başbakan Blair, Amerikan televizyonunda dün yayınlanan röportajında Amerikan ve İngiliz kamuoyunun Irak’la ilgili düşünceleri üzerinde de durdu. Saddam Hüseyin döneminde Irak’ın istikrarlı bir ülke olmadığının büyük ölçüde unutulduğunu söyleyen İngiltere Başbakanı şöyle devam etti:

“Binlerce insan barbarca öldürüldü. Irak son 20-25 yılda iki büyük savaş başlattı.”

Başbakan Blair’in bu röportajı yayınlandığı sırada, Irak’ın Felluce kentinde direnişçilere karşı savaş devam ediyordu. Hafta sonunda Irak’la ilgili değerlendirmeler yapan yalnızca İngiltere Başbakanı Blair değildi. Amerikan Fox Televizyonuna konuşan Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Felluce operasyonunu savundu ve direnişçilere güç kazanmalarına yarayacak şekilde yuvalanmalarına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. McCain, Sünnilerin tam katılımı olmasa bile Irak’ta seçimlerin yapılabileceğini savundu. Ancak, CNN Televizyonunda konuşan Demokrat Senatör Carl Levin, bu görüşe karşı çıktı. Felluce’de durumun kontrol altına alınmasından memnun olduğunu belirten Levin, gerek Irak savaşı, gerekse Felluce operasyonunun ardından yapılacaklar konusunda Yönetimin pek de hazırlıklı olmadığını savundu. Güvenlikle ilgili sorumluluğun biran önce Iraklılara devredilmesi gerektiğini söyleyen Carl Levin, Bush yönetiminden bu süreci hızlandırmasını istedi.

XS
SM
MD
LG