Erişilebilirlik

Arafat'ın Ölümüne Tepkiler - 2004-11-11


İngiltere Başbakanı Tony Blair, bugün sabaha karşı ölen Yaser Arafat’ı Ortadoğu’da barış için çabalayan Filistin hareketinin bir sembolü olarak tanımladı.

Blair, Arafat’ın 1994 yılında İsrail Başbakanı İzak Rabin’le paylaştığı Nobel Barış ödülünün de bu barışçıl çabaların bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Arafat’ın geleceğin Filistin devletini İsrail’le birlikte yaşatmayı amaçlayan bir lider olarak hatırlanacağını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin liderinin ölümünü “ağır bir kayıp” olarak tanımlarken, Arafat’ın hayatını Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurma yönündeki haklı davasına adadığını belirtti.

Avrupa Birliği de, Arafat’ı Filistin davasına bağlılığı ve Ortadoğu’da barışçıl çabalarından dolayı övdü. Arafat’ın tedavi gördüğü Fransa’da, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’da Filistin liderinin ölümünden dolayı üzgün olduğunu ifade etti. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder Yaser Arafat’ın ölümünü Filistin halkı için büyük bir kayıp diye niteledi.

XS
SM
MD
LG