Erişilebilirlik

Ankara Felluce Operasyonundan Kaygılı - 2004-11-10


Felluce operasyonu Ankara’da yakından takip ediliyor. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’ta sivillerin zarar görmesi konusunda Türkiye’nin kaygılarını Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell’a ilettiğini söyledi.

Amerikan ve Irak kuvvetlerinin Felluce’deki çatışmaları sürerken, Ankara bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, dün Meclis Plan ve Bütçe komisyonunda Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesinin görüşmelerinin yapıldığı sunuş konuşmasında, Irak’la ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Gül, Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell’la bir telefon görüşmesi yaparak, Felluce’deki operasyonla ilgili kendisinden bilgi aldığını söyledi. Meslektaşı Powell’a sivillerin zarar görmesi ve sivil kayıpların çoğalmasının Irak’ta herşeyi bozacağını söylediğini belirten Gül, Türkiye’nin bu konuda büyük bir kaygı duyduğunu ifade etti.

Ankara, Irak’ta istikrarın sağlanamaması durumunda, Ocak ayı içinde yapılması planlanan seçimlerinin olumsuz etkileneceği görüşünde. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül konuşmasında, Türkiye’nin Irak’ta seçimin düzgün yapılması ve tüm kesimlerin seçime aktif katılmasına önem verdiğini de belirtti.

Özellikle Kerkük’teki demografik yapının bozulması konusunda Ankara rahatsızlığını sıklıkla dile getiriyor. Dışişleri Bakanı Gül, gerek içerideki sorunları aşma, gerekse uluslararası sahnedeki yerini alma çabalarında, Irak’ın yanında güvenebileceği bir Türkiye bulacağını da sözlerine ekledi. Gül, 'Kendi ayakları üzerinde durabilen, demokratik bir Irak'ı bir an önce görmek istiyoruz,' dedi.

Türkiye’nin güvenliğinin, Irak’taki şartlardan yararlanmak isteyen unsurlarca tehdit edilmesine izin verilmeyeceğini de vurgulayan Bakan Gül, özellikle PKK/KONGRA-GEL varlığının Kuzey Irak’tan tasfiye edilmesinin öncelikli bir hedef olduğunu söyledi.

Irak’ta öldürülen ve kaçırılan Türk kamyon şoförleri ve işçilerinin güvenliği konusuna da değinen Abdullah Gül, bölgede güvenliğin korunmasının acil bir öncelik olarak devam ettiğini belirtti.

Bu arada Ankara, Irak’la ilgili kaygılarını bugün bir kez daha dile getirme fırsatı bulacak. Irak Devlet Bakanı Vail Abdüllatif bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Ankara’da. Başbakan Erdoğan’ın konuk bakan’dan bölgedeki gelişmelerle ilgili bilgi alması ve Türkiye’nin Irak’la ilgili endişelerini Irak’lı bakana iletmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG